رمز ارز

طرح جامع ساماندهی رمزارزها روی میز مجلس!

زمان مطالعه: 3 دقیقه

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، از تهیه «طرح جامع ساماندهی رمزارزها در نظام اقتصادی کشور» با همکاری مجلس و دولت خبر داد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!
تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!


شروع

به گزارش سایت فردای اقتصاد، پورابراهیمی گفت:

رمزارزها پدیده‌ای نوین است که در طول یک دهه اخیر رخ داده و پیرامون فضای اقتصادی کشور ما هم شکل گرفته، لذا باید حتماً برای آن برنامه داشت و نمی‌توان بدون برنامه با این پدیده نوظهور روبه‌رو شد یا آن را حذف کرد.

وی افزود: «باید نگاه حاکمیت در جمهوری اسلامی ایران به موضوع ارزهای دیجیتال، مدیریت آن باشد تا بتوان از ظرفیت آن در اقتصاد کشور استفاده کرد و در صورت وجود تهدیدات، آن را برطرف کند. لذا، کمیسیون اقتصادی در سال‌های گذشته به این موضوع ورود کرد، اما دولت گذشته به دلایل مختلف اعلام کرد که مایل به ورود به آن نیست و با مجلس برای ایجاد یک بستر قانونی همکاری نداشت.»

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: «کمیسیون اقتصادی دوره دهم مجلس بعد از تمامی تاکیدات مبنی بر لزوم ساماندهی رمزارزها در کشور، طرحی با عنوان ساماندهی رمزارزها یا رمزارزش‌ها تدوین کرد و پیش‌نویس آن هم آماده شد. قرار بود این طرح به صحن علنی ارجاع شود، اما به خاطر نبود موافقت دولت، امکان ارائه آن در صحن علنی منتفی شد و گزارش آن در کمیسیون اقتصادی باقی ماند.»

وی افزود: «(بعد از تشکیل دولت سیزدهم) موضوع رمزارزها یکی از سرفصل‌هایی بود که با پیشنهاد مجلس و علاقه دولت در دستور کار قرار گرفت. این موضوع به آقای رضایی، معاون اقتصادی ریاست‌جمهوری، ابلاغ شد و ایشان مسئولیت کار را بر عهده گرفتند و قرار شد بر اساس یک برنامه زمان‌بندی، گزارش دولت در این باره به مجلس ارائه شود.»

پورابراهیمی اضافه کرد: «همزمان در کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم طرحی با عنوان طرح رمزارزش‌ها یا طرح رمزارزها آماده کردیم و از سوی دیگر، حدود یک ماه و نیم قبل، معاونت اقتصادی ریاست‌جمهوری گزارش جمع‌بندی دولت درباره رمزارزها را به کمیسیون اقتصادی ارائه کرد که در آن، ضوابط قانونی دیده شده بود. ما در حال بررسی متن ارائه‌شده از سوی معاونت اقتصادی ریاست‌جمهوری هستیم که بخش‌هایی از آن را قبول داریم و بخش‌هایی هم نیاز به اصلاح دارد و تلاش می‌کنیم در چارچوب یک روش مشخص، ظرفیت لحاظ‌شده در این گزارش را در قالب کار مشترک جلو ببریم.»

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه گفت: «بر این اساس، قرار شده طرحی با عنوان «ساماندهی رمزارزها در نظام اقتصادی کشور» با گزارش معاونت اقتصادی ریاست‌جمهوری تبدیل به کار جامعی شود و اگر دولت بتواند در قالب لایحه این موضوع را ارائه کند، مجلس به سرعت رسیدگی خواهد کرد. وگرنه در صورت پذیرش بار مالی، مجلس وارد بررسی طرح می‌شود.»

پورابراهیمی در پایان گفت: «کمیسیون اقتصادی در حال بررسی این موضوع است که با دولت توافق شود که این موضوع به صورت طرح ارائه شود یا دولت لایحه‌ای دهد که در نهایت طی امسال، تعیین تکلیف می‌شود.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا