امنيت

ده نکته امنیتی برای سال 2022

تحولات مثبت منجر به مشکلات متعددی به‌ویژه در مورد امنیت شده است. اکثر شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان بر این باورند که برنامه‌های کاربردی آنها به‌اندازه کافی ایمن هستند. بااین‌حال، اشرار سایبری نیز در حال پرسه‌زدن هستند. آنها موفق به یافتن روش‌هایی برای یافتن نقص در امنیت برنامه و راه‌اندازی حملات می‌شوند! در نتیجه، افزایش تست امنیت اپلیکیشن به یک ویژگی حیاتی در کل چرخه عمر توسعه نرم‌افزار تبدیل می‌شود.
اکنون، جدای از آزمایش برای اطمینان از امنیت بی‌عیب‌ونقص، برخی از بهترین شیوه‌ها نیز باید از نظر مذهبی اتخاذ و دنبال شوند. بیایید نگاهی به برخی از اساسی‌ترین و درعین‌حال حیاتی‌ترین بهترین شیوه‌هایی که باید در سال 2022 دنبال کنیم بیندازیم.

مدل DevSecOps را انتخاب کنید
در DevSecOps یا shift-left، هدف این است که از حوادث امنیتی دراسرع‌وقت با شناسایی و رفع تخلفات به‌محض وقوع، جلوگیری شود. از طریق ابزار DevSecOps، تیم‌های توسعه می‌توانند آسیب‌پذیری‌های امنیتی را در کل زنجیره تأمین نرم‌افزار شناسایی کنند.

مدیریت SDLC به روشی امن
طبق SDLC ایمن (مدیریت چرخه عمر توسعه نرم‌افزار)، چرخه عمر محصول به‌عنوان امنیت محصول تعریف می‌شود. چند چیز مرتبط را تضمین می‌کند –
•    یک تیم آموزش‌دیده امنیتی آن را توسعه و نگهداری می‌کند.
•    بر اساس استانداردهای امنیتی دقیق ساخته شده است
•    به‌صورت ایمن به مشتریان تحویل داده می‌شود

SDLC به یک رویکرد کل‌نگر برای توسعه محصول، از آغاز ایده، از طریق توسعه تا زمانی که محصول به بازار عرضه شود و وجود نداشته باشد، اشاره دارد.

رفع آسیب‌پذیری‌های منبع‌باز
نرم‌افزار منبع‌باز مزایای بی‌شماری مانند کارایی هزینه و خطرات امنیتی قابل‌توجهی را به همراه دارد. وصله‌ها باید فوراً روی نرم‌افزارهای منبع‌باز اعمال شوند که به طور مرتب از نظر آسیب‌پذیری‌ها نظارت می‌شوند و مرتباً به‌روزرسانی می‌شوند.

اتوماسیون وظایف امنیتی اساسی
کاهش تعداد بی‌نهایت آسیب‌پذیری موجود در یک سیستم به‌صورت دستی به دلیل تعداد زیاد آنها عملاً غیرممکن است؛ بنابراین، اتوماسیون ضروری است. خودکارسازی کارهای ساده، تیم‌ها را قادر می‌سازد تا روی کارهای پیچیده‌تر تمرکز کنند.

منابع خود را در نظر بگیرید
شما نمی‌توانید چیزی را که نمی‌فهمید تضمین کنید؛ بنابراین مشاهده وضعیت کلی امنیت سازمان شما بسیار مهم است. برای ایمن‌سازی سخت‌افزار، شبکه و نرم‌افزار خود، باید اجزای دقیقی را که هر سطح از برنامه شما را تشکیل می‌دهند شناسایی کنید و سپس از فناوری‌هایی برای شناسایی و جلوگیری از نقص‌های امنیتی در اولین فرصت استفاده کنید.

شناسایی خطر
موقعیت یک مهاجم را بگیرید و یک ارزیابی ریسک انجام دهید 
فهرستی از دارایی‌هایی که نیاز به حفاظت دارند را تهیه کنید.
نحوه شناسایی و مهار تهدیدات خود را بدانید.
اگر نتوانید بردارهای حمله را شناسایی کنید، برنامه‌های ناامن امکان‌پذیر است.
اطمینان حاصل کنید که اقدامات امنیتی شما برای شناسایی و جلوگیری از حملات کافی است.
آموزش‌های امنیتی را برای تیم‌های توسعه‌دهنده اجرا و تضمین کنید
برای تیم‌های امنیتی مهم است که به توسعه‌دهندگان آموزش بدهند، زیرا آن‌ها کد را نیز وارد تولید می‌کنند. در طول آموزش باید نقش توسعه‌دهنده و الزامات امنیتی در نظر گرفته شود.
 
ظروف را به‌درستی مدیریت کنید
با امضای تصاویر کانتینر خود با استفاده از ابزار امضای دیجیتال (مانند Docker Content Trust) شروع کنید. یک خط لوله ادغام مشترک همچنین آسیب‌پذیری‌های منبع‌باز را اسکن می‌کند تا امنیت کانتینر را تضمین کند.

با ایجاد گروه‌های کاربری دسترسی به داده‌ها را محدود کنید
راه دیگر برای بهبود امنیت این است که دسترسی به داده‌های خود را بیشتر محدود کنید –
شناسایی منابع موردنیاز چه کسی.
قوانین دسترسی را وضع کنید
وقتی دیگر نیازی به دسترسی به داده‌ها نیست، اطمینان حاصل کنید که اعتبارنامه‌های فعال حذف شده‌اند.

نرم‌افزار را به طور مرتب به‌روز کنید و وصله‌های امنیتی را نصب کنید
به‌روزرسانی‌ها و وصله‌ها برای ایمن نگه‌داشتن نرم‌افزار شما کاملاً ضروری هستند. چرا مشکلی را که قبلاً رفع شده است برطرف کنید؟ هنگام ارتقا، اطمینان حاصل کنید که برای هر تغییری برنامه‌ریزی می‌کنید، زیرا برای جلوگیری از ناسازگاری‌های API، باید یک معماری سیستم طراحی کنید. همچنین، برای اطمینان از حفاظت به‌روز سیستم‌های خود، جلسات منظم به‌روزرسانی امنیتی را برنامه‌ریزی کنید.

نتیجه
کارشناسان امنیتی در مورد اجرای بهترین روش‌ها برای امنیت برنامه‌ها نظرات و نظرات بسیاری دارند. اما چند نکته کلیدی باید در چک‌لیست امنیتی هر برنامه وجود داشته باشد، همان‌طور که در اینجا ذکر شده است.

هرچه زیرساخت فناوری اطلاعات شما محافظت بیشتری داشته باشد، وضعیت شما بهتر است و با تمرکز بر این بهترین شیوه‌ها، می‌توانید از سطح بیشتری از امنیت برنامه در سراسر شبکه سازمانی اطمینان حاصل کنید.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا