رمز ارز

مراقب این ۳ اشتباه در معاملات فیوچرز رمزارزها باشید!

زمان مطالعه: 5 دقیقه

معاملات فیوچرز فرصتی مناسب برای کسب سودهای چشمگیر و ناگهانی است اما به همان میزان بستری خطرناک و جاده‌ای لغزنده محسوب می‌شود. چندین اشتباه در معاملات فیوچرز رمزارزها وجود دارد که ممکن است برای تریدرهای مبتدی و حرفه‌ای رخ دهد. در این مقاله چند اشتباه رایج در بازار معاملات آتی را بررسی خواهیم کرد تا در زمان باز کردن پوزیشن‌ها متحمل ضررهای مالی نشویم.

آشنایی با ۳ اشتباه در معاملات فیوچرز رمزارزها

تریدرها و سرمایه‌گذاران بازار رمزارزها دائماً به دنبال فرصتی برای کسب ثروت‌های هنگفت و بادآورده هستند. بسیاری از این افراد به سراغ معاملات فیوچرز می‌روند؛ زیرا حس می‌کنند بستر مناسبی برای کسب درآمدهای نجومی است. با این حال اکثر معامله‌گران قربانی ۳ اشتباه در معاملات فیوچرز رمزارزها می‌شوند.

دریافت ۳۰,۰۰۰ شیبا رایگان
فقط با ثبت نام در صرافی ارز پلاس ۳۰,۰۰۰ شیبا هدیه بگیر!
دریافت جایزه

فعالان بازار کریپتو معمولاً تصورات اشتباهی در مورد معاملات آتی یا فیوچرز و به ویژه پیرامون مبادلات مشتقه دارند. رایج‌ترین اشتباهات، عدم توجه به قیمت بازارهای آتی، محاسبه نکردن کارمزدها و عدم بررسی تأثیر نقدینگی و لیکویید شدن بر معاملات فیوچرز است.

1. تفاوت قیمت معاملات آتی و معاملات نقدی

در حال حاضر مجموع پوزیشن‌های باز در بازار معاملات فیوچرز کریپتوکارنسی از ۲۵ میلیون دلار فراتر رفته است. تریدرها و مدیران صندوق‌های رمزارزی از اطلاعات این معاملات برای باز کردن و مدیریت پوزیشن‌ها و برنامه‌های معاملاتی خود استفاده می‌کنند. قراردادهای فیوچرز و سایر مشتقات اغلب برای کاهش ریسک یا انجام ریسک‌های کنترل‌شده استفاده می‌شوند. بنابراین این قراردادها نباید ابزاری برای قمارهای بی‌حساب‌وکتاب و معاملات پرریسک باشند.

مراقب این 3 اشتباه در معاملات فیوچرز رمزارزها باشید!

برخی از تفاوت‌ها در قیمت‌گذاری و معاملات قراردادهای مشتقات رمزارز معمولاً نادیده گرفته می‌شود. تریدرهای فیوچرز باید این تفاوت‌ها را در هنگام ورود به بازارهای آتی در نظر بگیرند. حتی سرمایه‌گذاران متبحّر بازار متشقات هم ممکن است گاهی اشتباه کنند. بنابراین قبل از استفاده از اهرم‌های معاملاتی، باید ویژگی‌ها و تفاوت‌های بازارهای آتی و بازار نقدی را درک کرد.

اکثر سرویس‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال از دلار آمریکا استفاده نمی‌کنند. حتی اگر مظنّه و قیمت با استفاده از دلار نمایش داده شود، باز هم این ارز برای معاملات رمزارزی به کار گرفته نمی‌شود. این موضوع یکی از مهم‌ترین چالش‌های تریدرهای بازار مشتقه است که باعث ایجاد خطرات و نوسان‌های قیمتی در هنگام معامله و آنالیز بازار می‌شود.

در واقع چالش اصلی، نبود شفافیت است. در نتیجه معامله‌گران نمی‌دانند که آیا قیمت قراردادها بر اساس استیبل کوین محاسبه می‌شود یا خیر.

بدین ترتیب قیمت قراردادهای آتی از معاملات لحظه‌ای جدا هستند. در نتیجه تریدرها باید اهداف و سطوح ورودی خود را با توجه به روند معاملات فیوچرز تنظیم کنند.

2. کارمزدهای بالاتر، سود معاملات فیوچرز را کاهش می‌دهد!

مزیت اصلی معاملات فیوچرز، اهرم است. اهرم به شما این امکان را می‌دهد که معاملاتی با مبالغ بیشتر از سپرده اولیه یا وثیقه (collateral or margin) انجام دهید.

بیایید سناریویی را در نظر بگیریم که در آن یک تریدر سرمایه‌گذار ۱۰۰ دلار سپرده‌گذاری و در یک پوزیشن لانگ ۲۰۰۰ دلار بیت کوین خریداری کرده است. این یک معامله آتی یا فیوچرز BTC با استفاده از اهرم ۲۰ برابری است.

کارمزدهای معاملاتی در قراردادهای مشتقه معمولاً درصد کمی از حجم کل معامله است. برای مثال در این معامله، کارمزد ۰.۰۵ درصد برای ۲۰۰۰ دلار محاسبه خواهد شد. بنابراین بستن یا باز کردن این پوزیشن ۴ دلار هزینه خواهد داشت. این رقم معادل ۴ درصد سپرده اولیه است. شاید در ابتدا این رقم چندان زیاد به نظر نرسد اما هر چه گردش مالی و تعداد معاملات افزایش پیدا کند، مجموع کارمزدها نیز بیشتر می‌شود و بخش قابل‌توجهی از سود از بین خواهد رفت.

3. تفاوت قیمت‌ها و لیکویید شدن

حتی اگر تریدرها هزینه‌ها و مزایای مختلف معاملات آتی را به خوبی درک کنند، ممکن است یک عنصر یا عامل ناشناخته در نوسانات بازار خودش را نشان بدهد. تفاوت قیمت قراردادهای مشتقه و معاملات نقدی معمولاً به دلیل لیکویید شدن است.

زمانی که وثیقه تریدر برای پوشش ریسک معامله کافی نباشد، بازارها و صرافی‌ها از مکانیزم‌های داخلی برای بستن پوزیشن استفاده می‌کنند. این مکانیزم ممکن است باعث نوسان شدید قیمت و در نتیجه جدا شدن قیمت معاملات فیوچرز و معاملات نقدی شود. در چنین حالتی اصطلاحاً لیکویید شدن رخ داده است و تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران متحمل خسارت می‌شوند.

مراقب این 3 اشتباه در معاملات فیوچرز رمزارزها باشید!

این مکانیزم باعث افزایش تصاعدی خسارت و میزان لیکویید شدن نمی‌شود، اما گاهی سبب می‌شود سرمایه‌گذاران مبتدی واکنش‌های هیجانی نسبت به نوسان‌های قیمت قراردادهای مشتقه نشان دهند. به طور کلی پلتفرم‌های معاملات فیوچرز برای محاسبه قیمت شاخص از منابع خارجی و بازارهای نقدی استفاده می‌کنند اما این موضوع باعث نمی‌شود قیمت این دو بازار همیشه یکسان باشد.

هیچ اشکال یا مشکل اساسی در فرآیندهای معاملات آتی وجود ندارد اما تریدرها قبل از استفاده از اهرم‌ها باید تأثیر و چالش‌های آنها را درک کنند. متفاوت بودن قیمت، کارمزدهای بالاتر و تأثیر لیکویید شدن همیشه به عنوان سه اشتباه در معاملات فیوچرز رمزارزها شناخته می‌شوند که ممکن است برای حرفه‌ای‌ها نیز رخ دهد.

خلاصه مطلب

هر شخصی ممکن است مرتکب اشتباه در معاملات فیوچرز رمزارزها شود. بسیاری از تریدرها پس از مدت‌ها سودآوری، بخش قابل‌توجهی از سرمایه خود را از دست داده‌اند. باید دقت داشت که معاملات فیوچرز تفاوت‌های زیادی با معاملات عادی و نقدی دارند. بنابراین در هنگام باز کردن پوزیشن‌های معاملات آتی، به تفاوت و جداسازی قیمت‌ها، کارمزدهای معامله و همچنین احتمال لیکویید شدن توجه ویژه‌ای داشته باشید. در این بازار مرز بین خسارت و درآمد بسیار باریک است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا