رمز ارز

خطر بزرگ هوش مصنوعی؛ درخواست توقف فوری توسط ۲۶۰۰ محقق!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بیش از 2600 رهبر فناوری و محقق، با امضای نامه‌ای سرگشاده خواستار توقف موقت توسعه بیشتر هوش مصنوعی (AI) شده‌اند؛ زیرا از “خطرات عمیق برای جامعه و بشریت” می‌ترسند.
ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، استیو وزنیاک (Steve Wozniak) از بنیان‌گذاران اپل و تعدادی از مدیران عامل هوش مصنوعی، مدیران ارشد فناوری و محققان، از جمله امضاکنندگان این نامه بودند که توسط اندیشکده آمریکایی مؤسسه آینده زندگی (FOLI) در 22 مارس منتشر شد.
این مؤسسه از همه شرکت‌های هوش مصنوعی خواست تا آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی را که از GPT-4 قوی‌تر هستند، برای حداقل 6 ماه «فوراً متوقف کنند» و نگرانی‌هایی را در مورد اینکه «هوش رقابتی انسانی می‌تواند خطرات عمیقی برای جامعه و بشریت ایجاد کند» به اشتراک بگذارند:

هوش مصنوعی پیشرفته می‌تواند نشان‌دهنده تغییری عمیق در تاریخ حیات روی زمین باشد و باید با دقت و منابع متناسب، برنامه‌ریزی و مدیریت شود. متأسفانه این سطح از برنامه‌ریزی و مدیریت اتفاق نمی‌افتد.

ربات GPT-4 آخرین نسخه از چت ربات مبتنی بر هوش مصنوعی OpenAI است که در 14 مارس منتشر شد. GPT-4 تا به امروز برخی از سخت‌ترین امتحانات دبیرستان و حقوق ایالات متحده را با امتیاز 90 از 100 گذرانده است و گفته می‌شود که 10 برابر پیشرفته‌تر از نسخه اصلی ChatGPT است.
مؤسسه FOLI ادعا کرد که یک “مسابقه خارج از کنترل” بین شرکت‌های هوش مصنوعی برای توسعه هوش مصنوعی قوی‌تر وجود دارد که “هیچ کس -حتی سازندگان آن‌ها- نمی‌توانند آن را درک کنند، پیش‌بینی کنند یا به طور قابل‌اعتماد کنترل کنند.”
«آیا باید ذهن‌های غیرانسانی را پرورش دهیم که در نهایت ممکن است از تعداد انسان‌ها پیشی بگیرند و جایگزین ما شوند؟ آیا باید خطر از دست دادن کنترل تمدن خود را داشته باشیم؟»
در این نامه افزوده شده است: «چنین تصمیماتی نباید به رهبران فناوری منتخب واگذار شود.»
مایک نووگراتز، مدیرعامل گلکسی دیجیتال نیز اخیراً به سرمایه‌گذاران گفته است که از میزان توجه نظارتی که به ارزهای دیجیتال شده، شوکه شده است؛ در حالی که توجه کمی به هوش مصنوعی می‌شود.
با این حال، همه کارشناسان هوش مصنوعی برای امضای این طومار عجله نکرده‌اند. بن گورتزل، مدیر عامل SingularityNET، در عوض گفت که تحقیق و توسعه برای چیزهایی مانند سلاح‌های زیستی و هسته‌ای باید کند شود.

۵۰۰ میلیون بیبی دوج رایگان
فقط با ثبت نام در صرافی بیت لند، ۵۰۰ میلیون بیبی دوج جایزه بگیرید!


ثبت نام

منبع

کوین تلگراف

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا