تکنولوژی

بمباردیه گلوبال 8000 معرفی شد؛ سریع‌ترین جت شخصی دنیا [تماشا کنید]

شرکت بمباردیه از جدیدترین جت تجاری یا شخصی خود رونمایی کرد که «گلوبال 8000» نام دارد. طبق ادعای بمباردیه، با سریعترین جت شخصی دنیا روبه‌رو هستیم و البته بیشترین برد را هم در این میان دارد. حداکثر سرعت این جت لوکس به 1152 کیلومتر بر ساعت می‌رسد و برد آن 14,816 کیلومتر است.

صنعت جت‌های شخصی رو به رشد است و فروش کنونی آن‌ها 20 درصد نسبت به دوران قبل از همه‌گیری کرونا افزایش پیدا کرده، بنابراین سرمایه‌گذاری بیشتر در این بخش منطقی به نظر می‌رسد. حالا بماردیه مدعی ساخت سریعترین جت تجاری در دنیا شده است.

مشخصات سریعترین جت شخصی دنیا

جت گلوبال 8000 می‌تواند حداکثر 19 نفر را حمل کند و طراحی آن مبتنی بر نمونه آزمایشی گلوبال 7500 است که به حداکثر سرعت 1.015 ماخ دست پیدا کرده بود. طول بال گلوبال 8000 به 31.7 متر می‌رسد و می‌تواند در باندهای کوتاه هم شروع به پرواز کند.

سریعترین جت شخصی دنیا

قدرت این جت شخصی توسط یک جفت موتور «پاسپورت» جنرال الکتریک (GE) با توان 18,920 پوند تامین می‌شود. این موتورها نه تنها سرعتی نزدیک به سوپرسونیک را در اختیار گلوبال 8000 قرار می‌دهند، بلکه سقف پرواز 15,600 متر را هم برای آن به همراه دارند.

درون کابین با تجهیزات زیادی روبه‌رو هستیم از چهار نمایشگر بزرگ گرفته تا هدآپ دیسپلی و سیستم دید پیشرفته. کابین این جت به چهار بخش تقسیم شده و به گفته بمباردیه پایین‌ترین فشار را به سرنشینان اعمال می‌کند؛ فشاری معادل 884 متر در هنگام پرواز در ارتفاع 12,500 متری. همچنین هوای درون کابین هر 90 ثانیه یکبار تازه‌سازی می‌شود و برای اینکار فیلتر هپا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سریعترین جت شخصی دنیا

درون کابین تجهیزات لوکس هم وجود دارد؛ از مانیتورهای 4K گرفته تا تخت‌های فول سایز، دوش ایستاده و سیستم صوتی l’Opéra تا در سفرهای طولانی مسافران با مشکلی مواجه نشوند. سریعترین جت شخصی دنیا از سال 2025 در اختیار خریداران ثروتمند خود قرار می‌گیرد، البته هنوز اطلاعی از قیمت آن نداریم.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا