رمز ارز

ارز دیجیتال هوش مصنوعی چیست؟ بهترین توکن های هوش مصنوعی

زمان مطالعه: 8 دقیقه

علاقه به فناوری هوش مصنوعی (AI) در سال‌های اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است. هوش مصنوعی یک فناوری موفق با پتانسیل ایجاد تغییرات اساسی در صنایع بی‌شماری است که در میان آنها، نام صنعت ارزهای دیجیتال هم به چشم می‌خورد. بسیاری از علاقه‌مندان به کریپتو، به فناوری هوش مصنوعی به چشم یک جزء کلیدی از اکوسیستم‌های مالی و اجتماعی جدید، از جمله امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، نگاه می‌کنند. بنابراین، جای هیچ تعجبی نیست که بسیاری از پروژه‌های رمزارزی جدید با جنبه‌های هوش مصنوعی در هم تنیده شده‌اند. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا با مفهوم ارز دیجیتال هوش مصنوعی و بهترین توکن های هوش مصنوعی موجود در بازار، بیشتر آشنا شویم.

ارز دیجیتال هوش مصنوعی چیست؟

به زبان ساده، ارز دیجیتال هوش مصنوعی، رمزارزی است که از فناوری هوش مصنوعی به نحوی برای بهبود امنیت، تجربه کاربری، مقیاس‌پذیری یا موارد دیگر، استفاده می‌کند. در تئوری، هوش مصنوعی را می‌توان برای خودکارسازی بیشتر و ایجاد اعتماد یا افزایش کارایی در بسیاری از سیستم‌های رمزارزی آموزش داد.

ارز دیجیتال هوش مصنوعی

توکن هوش مصنوعی همچنین می‌تواند رمزارزی باشد که برای تقویت برنامه‌ها یا پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، از جمله بازارها یا صرافی‌های غیرمتمرکز، خدمات تولید تصویر یا متن، پروتکل‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر هوش مصنوعی و … طراحی شده‌ است.

ظهور ربات ChatGPT و رونق بخشیدن به توکن هوش مصنوعی

دنیای ارزهای دیجیتال، تجارت، آموزش و موارد دیگر، از زمان عرضه ربات هوش مصنوعی ChatGPT توسط شرکت اوپن ای‌آی (OpenAI) در اواخر سال ۲۰۲۲، شاهد شور و هیجان بسیاری بوده است. ابزار ChatGPT که اخیراً به محبوبیتی باورنکردنی دست یافته، یک ربات چت است که برای تولید متن و انجام بسیاری از وظایف زبانی مانند پردازش اطلاعات، پاسخ دادن به سؤالات و … طراحی شده است.

در این میان، فراگیر شدن ناگهانی ربات ChatGPT در بین سرمایه‌گذاران رمزارز نیز توجه زیادی را به خود جلب کرده است. سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری غول فناوری مایکروسافت در شرکت توسعه‌دهنده ChatGPT نیز باعث افزایش علاقه کاربران به این ربات شده است.

ارز دیجیتال هوش مصنوعی

بر اساس داده‌های بازار، چندین ارز دیجیتال هوش مصنوعی در اواخر سال ۲۰۲۲ و در بحبوحه افزایش محبوبیت ChatGPT، رشد دو رقمی و حتی سه رقمی را تجربه کردند. در اوایل فوریه ۲۰۲۳، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی حدود ۱٫۶ میلیارد دلار بود که در مقایسه با فضای گسترده‌تر ارزهای دیجیتال ناچیز است. اما به دلیل تبلیغات پیرامون این دارایی‌ها و سرازیر شدن نقدینگی از سوی سرمایه‌گذاران سازمانی به سمت بازار ارز دیجیتال هوش مصنوعی، این رقم به سرعت در حال افزایش است.

بهترین ارز دیجیتال هوش مصنوعی موجود در بازار

در ادامه با 10 مورد از بهترین توکن های هوش مصنوعی آشنا می‌شویم.

۱. The Graph با نماد اختصاری GRT

پروژه The Graph پروتکلی برای نمایه‌سازی و جست‌وجوی داده‌ها از شبکه‌های بلاکچینی است. در واقع، عملکرد The Graph مشابه گوگل است که داده‌ها را از وبسایت‌ها ایندکس و پرس‌‌وجو می‌کند. نمایه‌سازی داده‌های اکوسیستم بلاکچین می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما پروژه The Graph قصد دارد با ساماندهی داده‌ها در زیرگراف‌های کوچک‌تر، این مشکل را حل کند. ارز دیجیتال بومی The Graph با نماد اختصاری GRT شناخته می‌شود که یک توکن مبتنی بر اتریوم است.

۲. SingularityNET با نماد اختصاری AGIX

پروتکل SingularityNET یک پلتفرم بلاکچینی است که به هر کسی اجازه می‌دهد خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی بسازد، به اشتراک بگذارد و از این طریق، به کسب درآمد بپردازد. این پلتفرم یک بازار داخلی دارد که در آن، کاربران می‌توانند خدمات هوش مصنوعی را جست‌وجو کنند و هزینه آن را با توکن بومی این پروتکل، یعنی AGIX بپردازند. توسعه‌دهندگان می‌توانند با راه‌حل‌ها و مدل‌های هوش مصنوعی، بدون نیاز به ساختن کامل اپلیکیشن‌ها برای کاربران نهایی، درآمد کسب کنند. آنها همچنین می‌توانند این خدمات را برای استفاده در برنامه‌های خود خریداری نمایند.

۳. Fetch.ai با نماد اختصاری FET

توکن هوش مصنوعی

پروژه Fetch.ai یک پلتفرم مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است که از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند. اهداف اصلی این پروژه، خودکارسازی وظایف تجاری مانند پردازش داده و تریدینگ است. ارز دیجیتال بومی این پلتفرم، FET، برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها در شبکه استفاده می‌شود.

۴. Ocean Protocol با نماد اختصاری OCEAN

پروژه Ocean Protocol یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین اتریوم است که به کسب‌وکارها و افراد اجازه می‌دهد که داده‌ها و خدمات مبتنی بر داده را مبادله و از این طریق، درآمد کسب کنند. این کار ممکن است شامل در دسترس قرار دادن داده‌ها در اختیار محققان و استارت‌آپ‌ها باشد، بدون اینکه داده‌ها توسط هولدرها واگذار یا رها شوند (being relinquished).

۵. iExec RLC با نماد اختصاری RLC

پروژه iExec یک پلتفرم بلاکچینی مبتنی بر هوش مصنوعی است که به کاربران اجازه می‌دهد که از قدرت محاسباتی خود درآمد کسب کنند و در صورت نیاز، به منابع محاسبات ابری دسترسی داشته باشند. توکن RLC، ارز دیجیتال بومی iExec است که برای پرداخت هزینه استفاده از خدمات این پلتفرم استفاده می‌شود.

۶. Numeraire با نماد اختصاری NMR

پلتفرم Numerai یک شبکه بلاکچینی مبتنی بر هوش مصنوعی است که به عنوان یک صندوق پوشش ریسک عمل کرده و از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای سرمایه‌گذاری در بازارهای سهام در سراسر جهان استفاده می‌کند. توکن Numeraire با نماد اختصاری NMR رمزارز بومی شبکه Numerai است که انجام پرداخت‌های درون شبکه را تسهیل می‌کند.

۷. dKargo با نماد اختصاری DKA

پلتفرم dKargo یک پلتفرم بلاکچینی است که از هوش مصنوعی برای حل مشکلات اعتماد در بخش لجستیک استفاده می‌کند. به لطف ماهیت پاک‌‎نشدنی و پایدار فناوری بلاکچین، dKargo این کار را با ارائه داده‌های معتبر به شرکت‌کنندگان انجام می‌دهد. توکن بومی این پلتفرم با نماد اختصاری DKA شناخته می‌شود.

توکن هوش مصنوعی

۸. Phala Network با نماد اختصاری PHA

پروژه Phala Network یکی دیگر از پلتفرم‌های بلاکچینی تقویت‌شده با هوش مصنوعی در بخش محاسبات ابری است که بر حریم خصوصی تمرکز دارد. این پلتفرم به عنوان یک جایگزین غیرمتمرکز برای خدمات رایانش ابری سنتی مانند سرویس وب آمازون (Amazon AWS) یا گوگل کلود (Google Cloud) طراحی شده است. توکن بومی این شبکه، PHA نام دارد که از آن برای پرداخت هزینه خدمات ابری استفاده می‌شود.

۹. Covalent با نماد اختصاری CQT

پلتفرم Covalent شبکه‌ای است که داده‌های بلاکچین‌های مختلف از جمله اتریوم، پالیگان و اولانچ را جمع‌آوری می‌کند. سپس، توسعه‌دهندگان می‌توانند از این داده‌های چند زنجیره‌ای برای توسعه برنامه‌هایی جهت حل مشکلات بخش‌های مالی و خرده‌فروشی، استفاده کنند. توکن بومی این شبکه، CQT نام دارد.

۱۰. Cortex با نماد اختصاری CTXC

پروژه Cortex یک پلتفرم بلاکچینی است که به کاربران اجازه می‌دهد مدل‌های هوش مصنوعی را آپلود و اجرا کنند. ایده پشت این پروژه آن است که هوش مصنوعی می‌تواند در قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) گنجانده شود. توکن بومی این شبکه با نماد اختصاری CTXC شناخته می‌شود.

چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی رمزارز هوش مصنوعی

بازار ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی هنوز در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد و با چالش‌های متعددی مواجه است که می‌تواند بر رشد و پذیرش آن تأثیر بگذارد. یکی از چالش‌های اصلی پیش روی ارز دیجیتال هوش مصنوعی، عدم قطعیت نظارتی است که به عنوان یک عامل بازدارنده عمل می‌کند. چالش دیگری که بازار توکن هوش مصنوعی با آن مواجه است، عدم آگاهی عمومی در مورد آن است. علی‌رغم مزایای بالقوه فناوری‌های هوش مصنوعی و بلاکچین، بسیاری از مردم هنوز با مفهوم هوش مصنوعی و ارزهای دیجیتال و نحوه کارکرد آنها ناآشنا هستند و ترکیب آنها با یکدیگر، کار را پیچیده‌تر هم می‌کند.

بهترین توکن هوش مصنوعی

از طرفی، بازار ارز دیجیتال هوش مصنوعی با رقابت شدیدی، هم از سوی صنعت ارزهای دیجیتال و هم از سوی دنیای هوش مصنوعی، مواجه است. هر دوی این بازارها به طور جداگانه، بسیار رقابتی هستند و هر روز، پروژه‌های زیادی برای جلب توجه و جذب سرمایه‌ ظهور می‌کنند. این عوامل نیز می‌توانند جذب سرمایه‌ و رشد بازار توکن هوش مصنوعی را دشوار کنند.

با وجود این چالش‌ها، فرصت‌های زیادی نیز برای رشد و نوآوری در بازار توکن هوش مصنوعی وجود دارد. برای مثال، ماهیت غیرمتمرکز و ایمن فناوری بلاکچین، آن را به گزینه‌ای ایدئال برای ساخت برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی که نیاز به محافظت از داده‌های حساس و تضمین حریم خصوصی دارند، تبدیل می‌کند.

علاوه بر این، ادغام فناوری‌های هوش مصنوعی و بلاکچین این پتانسیل را دارد که راه‌حل‌های جدید و نوآورانه‌ای، مانند سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) مبتنی بر هوش مصنوعی و برنامه‌های دیگر، را ارائه دهد. بنابراین، انتظار می‌رود که با رشد و تکامل بازار ارز دیجیتال هوش مصنوعی، تقاضای بالایی برای این توکن‌ها و فرصت‌های جدیدی برای رشد و نوآوری وجود داشته باشد.

خلاصه مطلب

در این مقاله به مفهوم ارز دیجیتال هوش مصنوعی و معرفی بهترین توکن های هوش مصنوعی موجود در بازار پرداختیم. همان‌طور که گفته شد، توکن هوش مصنوعی شکل نسبتاً جدیدی از ارز دیجیتال است که در فضای کریپتو مورد توجه قرار گرفته و به یکی از ترندهای اصلی بازار در سال ۲۰۲۳ تبدیل شده است. ارز دیجیتال هوش مصنوعی مزایای زیادی مانند بهبود امنیت، حفظ حریم خصوصی، شفافیت، مقیاس‌پذیری و صرفه‌جویی در هزینه را برای کاربران به ارمغان می‌آورد.

با موفقیت اخیر ربات هوش مصنوعی ChatGPT و سرمایه‌گذاری کلان مایکروسافت در شرکت سازنده آن، واضح است که هوش مصنوعی آمده است تا بماند. نتیجه ادغام فناوری هوش مصنوعی با صنعت ارزهای دیجیتال هنوز به طور دقیق مشخص نیست، اما دیدن اینکه چگونه این فناوری‌ها با یکدیگر دنیایی را که در آن زندگی می‌کنیم، شکل می‌دهند، هیجان‌انگیز خواهد بود.

همانند هر پروژه رمزارزی دیگری، لازم است که قبل از سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتال هوش مصنوعی نیز تحقیقات لازم و کافی را انجام دهید و هرگز بیش از آنچه را که می‌توانید از دست بدهید، در این بازار سرمایه‌گذاری نکنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا