شبكه اجتماعی

Gas از تیک‌تاک و Be Real جلو زد

یکی از مدیران پیشین فیس‌بوک، شبکه اجتماعی جدیدی راه انداخته است که تبدیل به برنامه محبوب نوجوان‌های آمریکایی شد. این برنامک جدید رتبه اول را از رقبای قدرتمند قدیمی مانند تیک‌تاک و تازه از راه رسیده‌هایی مانند بی‌ریل (Be Real) ربوده است.

به گزارش lastech و به نقل از ایندیپندنت، آمار بارگذاری برنامک‌های مختلف برای آیفون در ایالات متحده نشان می‌دهد یک برنامه مرموز به نام «گز» (Gas) در بالای فهرست قرار گرفته است. این برنامک شبکه اجتماعی محبوب حال حاضر در میان دانش آموزان دبیرستانی آمریکایی است.

این برنامه که با همکاری یکی از مدیران تولید پیشین فیس‌بوک که نامش را به متا (Meta Platforms Inc) تغییر داد ایجاد شده است، توانست تیک‌تاک و بی‌ریل را پشت سر بگذارد و برای چند روز در هفته گذشته رتبه اول بارگذاری رایگان را در فروشگاه برنامک‌های اپل داشته باشد.

چیزی که گز را محبوب کرده، مثبت‌ بودن است؛ این برنامک از دانش‌آموزان دبیرستانی می‌خواهد که با نظرسنجی به‌صورت ناشناس برای دوستان خود بازخورد و تعریف‌های مثبت بفرستند.

در این مرحله از کار برنامک، کاربران تنها می‌توانند از میان گزینه‌های از پیش نوشته شده، یکی را انتخاب کنند؛ مثلا «این شخص بهترین دی‌جی در یک مهمانی است» و امثال این. سپس کاربران دیگر می‌توانند در مورد این تحسین‌ها و تمجیدها رای دهند و این امتیاز دادن‌ها نشان می‌دهد آیا ادعای مربوط به آن فرد ازنظر بقیه هم صحت دارد یا نه.

برنامک گز شبیه به کار قبلی نیکیتا بئر است که باعث شد در فیس‌بوک مشغول به کار شود، چیزی به نام tbh، مخفف عبارت «صادقانه بگویم…»

هرچند گز هنوز به سطح محبوبیت tbh نرسیده است. به گفته ارائه‌دهنده تجزیه‌وتحلیل Data.ai، از زمان انتشار در ماه اوت، گز بیش از ۵۰۰ هزار بار دانلود شده و در این ماه به‌طور مرتب در بین ۱۰ رتبه برتر قرار گرفته است. بئر گفت که این برنامک روزانه نزدیک به ۱۰۰ هزار کاربر جدید می‌گیرد. با توجه به اینکه این شرکت تبلیغات بسیار کمی انجام می‌داد و برای انتشار این برنامه در مدارس سراسر کشور به تبلیغات شفاهی تکیه می‌کرد، این محبوبیت چشمگیر است.

در حال حاضر سرمایه گز به‌صورت شخصی تامین می‌شود. کاربران می‌توانند هفت دلار در هفته یا مبلغی بسیار کمتر، برای اشتراک دسترسی‌های بیشتر بپردازند. فعلا این برنامه فقط برای کاربران آیفون در چند ایالت ازجمله ایلینوی، میشیگان و پنسیلوانیا در دسترس است. بئر گفت که Gas به‌زودی در سراسر ایالات متحده عرضه خواهد شد، اما زمان آماده شدن نسخه اندرویدی آن هنوز مشخص نیست.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا