عمومی

AMD از سوکت AM5 و سه چیپست X670E، X670 و B650 رونمایی کرد

رویداد کامپیوتکس، بزرگ‌ترین رویداد سخت‌افزاری دنیا امروز (۲ خرداد) در تایوان برگزار شد و AMD هم یکی از شرکت‌کنندگان در این رویداد بود که در آن علاوه بر پردازنده‌های سری Ryzen 7000 از سوکت جدید AM5‌ و چیپست‌های X670E، X670 و B650 برای فعال کردن اکوسیستم نسل بعدی PCIe Gen 5.0 در مادربردهای مجهز به پردازنده‌های جدید خود نیز رونمایی کرد.

سوکت AM5

پلتفرم AM5 در درجه‌ی اول به سوکت جدید LGA 1718 مجهز خواهد بود. سوکت جدید تیم قرمز LGA 1718 و طراحی آرایه‌ی مشبک کفه با پین‌‌های پردازنده‌ روی مادربرد استفاده می‌کند. این تغییر سوکت از PGA به LGA، یکی از تغییرات بزرگ پلتفرم AM5 در پردازنده‌های Ryzen 7000 است، چراکه نقطه پایانی برای حکمرانی ۴ ساله‌ی سوکت AM4 محسوب می‌شود. دلیل اصلی مهاجرت به LGA اضافه شدن ویژگی‌های پیشرفته و پشتیبانی از سخت‌افزار نسل بعدی مانند PCIe Gen 5، DDR5 و… است.

عملکرد سوکت am5

در طراحی LGA سوکت AM5 از تراکم پین بیشتری بهره‌مند است؛ این پین‌های بیشتر به پشتیبانی از حافظه‌ی DDR5 و ۲۴ مسیر PCIe Gen5 کمک می‌کنند و در نهایت عملکرد کلی پردازنده‌ها را بهبود می‌بخشند.

تمام مادربردهای مجهز به سوکت AM5 تنها از حافظه DDR5 پشتیبانی می‌کنند و AMD‌ با وجود طراحی جدید، از همان اندازه‌ی سوکت قبلی، یعنی ۴۰ میلی‌متر در ۴۰ میلی‌متر، برای سوکت AM5 استفاده می‌کند که در‌این‌صورت سیستم‌های خنک‌کننده‌ی سازگار با سوکت AM4 را برای سوکت‌های AM5 نیز می‌توان استفاده کرد.

مادربردهای سری ۶۰۰ تیم قرمز که با سوکت AM5 سازگار هستند در دست تولید بوده و سه چیپست X670E، X670 و B650 اولین چیپست‌هایی خواهند بود که به بازار عرضه می‌شوند.

چیپست‌های X670E، X670 و B650

  • X670E یا X670 Extreme برای مادربردهای رده بالاتر با قابلیت‌هایی چشمگیر و قابلیت اورکلاک به فرکانس‌های بالا طراحی شده و از PCIe 5.0 هم برای پردازنده‌ی گرافیکی و هم برای ذخیره‌سازی پشتیبانی می‌کند.
  • مادربردهای X670 از نظر قابلیت اورکلاک تقریباً مشابه نسخه‌ی Extreme خواهند بود، اما پشتیبانی از PCIe Gen 5.0 برای فضای ذخیره‌سازی و گرافیک در مادربرد‌های مجهز به این چیپست به تولید‌کننده‌ی آن بستگی دارد و این احتمال وجود دارد که برخی از سازندگان برد با رویکردی اقتصادی، پشتیبانی از فناوری PCIe 5.0 را تنها برای پردازنده‌های گرافیکی فعال کنند؛ حتی این احتمال وجود دارد که فضای ذخیره‌سازی نیز در این نسخه به PCIe 4.0 محدود شود. همچنین امکان عرضه‌ی هر دو چیپست X670 و نسخه‌ی Exterem آن، برای افزایش قابلیت‌های ورودی/خروجی در پلتفرم نسل بعدی روی یک مادربرد وجود دارد.
  • چیپست B650 برای مادربرد‌های پایه معرفی شد که از PCIe 5.0 برای دستگاه‌های ذخیره‌سازی پشتیبانی می‌کند؛ مادربردهای مجهز به چیپست B650 جانشین مادربردهای B550 خواهند بود و در محدوده قیمتی مشابهی قرار خواهند گرفت. این مادربردها از معماری RDNA 2 برای گرافیک‌های یکپارچه که روی پردازنده‌های Ryzen 7000 ارائه می‌شود، نیز پشتیبانی و هر دو خروجی HDMI و DP را ارائه می‌کنند.

یکی از قابلیت‌های برجسته‌ی پلتفرم‌های سری ۶۰۰ سوکت AM5، قابلیت SAG یا Smart Access Storage است. این فناوری فشرده‌سازی پردازنده‌ی گرافیکی را در بازی‌هایی که از DirectStorage مایکروسافت پشتیبانی می‌کنند، فعال می‌کند.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا