عمومی

خدمات قالب ‌بندی بتن با مجموعه‌ تخصصی تنها پولاد

همان‌طورکه می‌دانید قالب بتن مشخص کننده‌ی طرح و شکل نهایی یک سازه است و به طورکلی می‌توان ادعا کرد که برای ساخت اکثر سازه‌های بتنی به قالب‌های بتن نیاز است. این در حالی است که ترکیب بتن شامل سیمان، ماسه، شن، افزودنی‌های شیمیایی و از همه مهم‌تر آب است که استفاده از این روان‌کننده در ترکیب بتن، شکل‌پذیری بتن را منجر می‌شود. اما قالب‌های بتن که در انواع و اقسام وجود دارند؛ به ابزارهایی گفته می‌شوند که برای ساخت‌وسازهای بتنی در نظر گرفته خواهند شد. برای این منظور پس از تهیه ملات آن را داخل قالب فلزی بتن ریخته به‌طوری‌که فضای قالب کاملاً از ملات پر شده باشد. پرواضح است که پس سفت شدن سیمان، بتن دلخواه آماده بکارگیری خواهد بود. حال ما در این مقاله قصد داریم درباره‌ی اهمیت قالب بتن در ساختمان سازی نوین از دیدگاه شرکت تنها پولاد صحبت کنیم؛ تا پایان همراه ما باشید.

قالب بتن نو چیست؟

همان‌طورکه می‌دانید بدون بتن ساخت‌وساز انواع ساختمان با مشکل رو‌به‌رو می‌شود و پرواضح است که شکل‌گیری عناصر ساختمانی با بتن باید در قالب‌های از پیش طراحی شده انجام شود و معمولاً این نوع قالب‌ها از جنس فولاد هستند که با استفاده از آن‌ها ساخت پیاده‌رو، ساخت سازه و… در مدت زمان کوتاهی انجام می‌پذیرد. ضمناً توجه داشته باشید که قالب‌های بتن فلزی دارای انواع و اقسام هستند که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت. همچنین ناگفته نماند که با توجه به اینکه کیفیت پایین قالب‌های بتن، سبب کاهش کیفیت سازه می‌شود؛ بنابراین تیم‌های متخصص در این خصوص باید در زمان تهیه انواع قالب بتن نودقت نمایند. چراکه در غیر اینصورت برای اجرای مراحل ساخت سازه با مشکلات جدی رو‌به‌رو خواهند شد.

انواع قالب فلزی بتن

قالب بتن ممکن است در انواع مختلف مورد استفاده قرار بگیرد که برخی از آن‌ها برای ساخت‌وساز سازه‌های نوین است. حال ما در ادامه به معرفی مهم‌ترین قالب‌های بتنی خواهیم پرداخت که توسط شرکت‌های معتبر در نظر گرفته می‌شود:

1) قالب تونل فرم

در این نوع قالب بتن، دیوارها یا سقف‌های بتن به‌طور کاملاً هم‌زمان آرماتوربندی، قالب‌‌بندی و بتن‌ریزی شده و این روش علاوه بر افزایش سرعت، کیفیت اجرا را نیز بالا می‌برد. همچنین استفاده از قالب تونلی عملکرد سازه‌ها را دربرابر لرزه به بهترین شکل ممکن یکپارجه کرده است. گفتنی است که در این روش، ابتدا آرماتوربندی انجام شده و سپس جایگذاری مدارهای برقی دیوارها پیش می‌رود و در انتها قالب‌بندی‌های تأسیسیات در نظر گرفته خواهد شد. در آخر نیز قالب‌های دو طرف دیوار به شکل پشت به پشت به اجرا در خواهد آمد.

2) قالب لارج پنل

در روش قالب فلزی بتن لارج پنل همه‌ی دیوارها (داخلی و خارجی) در یک مرحله بتن‌ریزی شده که درنتیجه، کلیت سازه کاملاً یکپارچه می‌شود. مزیت این کار تحمل بسیار ساده‌ی سازه دربرابر بارهای جانبی است. ضمناً از دیگر مزایای استفاده از این نوع قالب بتن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نصب در و پنجره‌ها قبل از در نظر گرفتن بتن‌ریزی
 • افزایش سرعت مونتاژ و دمونتاژ
 • قابلیت اجرا به شکل دوطرفه و یک‌طرفه
 • کاهش تعداد بلت صرفی
 • قیمت بصرفه و ارزان
 • افزایش تحمل فشار بتن

3) قالب نیوجرسی

از این نوع قالب برای بتن‌ریزی دیواره‌ها و قطعات از پیش ساخته شده در موقعیت‌های مختلف مانند راه‌ها و جاده‌ها استفاده می‌شود. به طورکلی از المان‌هایی نظیر سیمان، افزودنی‌ها، سنگدانه، میلگرد و آب از مصالح تشکیل‌دهنده‌ی این نوع قالب، نام برده می‌شود. ضمن اینکه از مزیت‌های کاربرد قالب بتن نیوجرسی نیز می‌توان به ساخت‌وساز سازه‌های کاملاً یکپارچه و بدون درز اشاره کرد.

قالب بتن

4) قالب منهول

این نوع قالب مورد استفاده در ساخت‌وسازها، مقطعی دایره‌ای شکل دارند که البته در بعضی از موارد شکل بیضی نیز برای آن‌ها پیاده‌سازی می‌شود. از جمله ویژگی‌های این نوع قالب فلزی بتن، توزیع بار متقارن است که سبب مقاومت فوق‌العاده سازه و درنتیجه تعادل آن می‌شود. به طورکلی این قالب بتن نوع فلزی، کاربردهای فراوانی در ساخت پایه پل یا در ساختمان‌های طبقاتی دارد. ضمناً برای ساختمان سازی‌های نوین نیز ممکن است از این نوع قالب استفاده شود که طبیعتاً تهیه آن را فقط ازطریق مراکز معتبر مجاز می‌دانیم.

5) قالب تیرپل

معمولاً از این نوع قالب برای به اجرا درآوردن پل‌هایی استفاده می‌شود که قرار است روی آزادراه‌ها در نظر گرفته شوند. از لوازم این نوع قالب می‌توان به قالب درپوش، قالب کف و مواردی از این دست اشاره کرد. گفتنی است که مزیت‌های بکارگیری از این نوع قالب فلزی بتن می‌توان به طول عمر فوق‌العاده مناسب آن اشاره کرد. همچنین استفاده‌ مجدد از این نوع قالب در نوع خود جالب توجه است و ضمناً به‌راحتی می‌توان از این قالب بتن در موارد مختلف استفاده نمود.

6) قالب ثابت

این نوع قالب فلزی بتن براساس میزان تحمل بار و همچنین کاربری مورد استفاده قرار می‌گیرد. درواقع قالب ثابت از انواع قالب‌های بتنی به شمار می‌رود که با بتن خیس یا دیگر موادها پر شده و در اکثر موقعیت‌ها نیز برای نگه‌داری از میل‌گردها در سازهای ساختمانی بکار گرفته می‌شود.

7) قالب بالارونده

این قالب بتن به طورکلی برای سازه‌های عمودی استفاده می‌شود. درواقع در بعضی از پروژه‌های سازه‌های بتنی که دارای ارتفاع‌های نامتعارف هستند، نصب قالب نیاز به هزینه‌های بیشتری خواهد داشت و حتی در بعضی از مواقع استفاده از قالب فلزی بتنی عملاً غیرممکن خواهد بود که در این صورت بکارگیری از قالب بالارونده بهترین ایده است. گفتنی است که معمولاً این نوع قالب‌ها رویه‌ای از پلی وود دارند و سیستم این نوع قالب نیز بسیار حساس است. بااین‌حال از ضریب امنیت مناسبی برخوردار هستند.

8) قالب لغزان

برای اینکه بتوان به ساخت سازه‌های بسیار بلند مانند برج‌های خنک‌ساز، سیلوها، کانال‌های آب و مواردی از این دست اقدام کرد باید از قالب بتن نوع لغزان استفاده نمود. درواقع اجرای این نوع قالب بهره‌وری و سرعت اجرای کار را افزایش می‌دهد. این در حالی است که ماهیت و کاربرد این قالب، شباهت زیادی به قالب بالارونده نیز دارد.

مهمترین نکات در زمان استفاده از قالب فلزی بتن

قالب‌های فلزی باید کاملاً یکنواخت و صاف در نظر گرفته شوند چراکه در غیر اینصورت در زمان بتن‌ریزی حفره‌های ریز و درشت در سازه شکل می‌گیرد که این موضوع تأثیر منفی در ساختمان‌سازی نوین خواهد داشت. این در حالی است که در صورت ایجاد این مشکل، معمولاً آن سطح مدنظر را با روغن چرب می‌کنند تا بتوانند تا حدودی به صاف و تمیز شدن سطح قالب کمک کنند.

از طرفی داغ بودن قالب بتن فلزی در روزهای گرم نیز دارای اهمیت است؛ چراکه این موضوع ممکن است صاف بودن بتن و سازه را تحت تأثیر قرار دهد یا اینکه به تغییر رنگ بتن منجر گردد. درنتیجه کیفیت سازه بسیار پایین خواهد آمد که این موضوع برای سازه‌های نوین و پیشرفته مناسب نخواهد بود. ضمناً با توجه به اینکه بتن‌های فلزی، کاملاً عیب و ایرادهای بتن‌های چوبی مانند سرعت در ساخت، نحوه قالب بندی و مواردی از این دست را رفع کرده‌ است؛ بهترین انتخاب برای استفاده در سازه‌های مختلف است.

ویژگیهای یک قالببندی مناسب

همان‌طورکه حتماً متوجه شده‌اید، برای ساخت‌وسازهای حرفه‌ای حتماً باید از انواع قالب‌بندی‌های مناسب استفاده کرد تا نتایج حاصله دقیقاً همان چیزی باشد که مورد انتظار است. به طورکلی یک قالب‌بندی حرفه‌‌ای و کاملاً نوین می‌تواند شامل ویژگی‌های زیر باشد:

 • قالب بتن باید کاملاً مقاوم باشد تا دربرابر فشارهای وارده دچار اشکال نشود.
 • یک قالب‌بندی زمانی به‌طور کامل استاندارد است که دربرابر نشت دوغاب ایمن باشد.
 • یک قالب باید به گونه‌ای در نظر گرفته شده باشد که در زمان جداسازی قطعات از بتن آسیبی به آن وارد نکند.
 • ارزان و دردسترس بودن قالب از دیگر موارد با اهمیتی است که باید در نظر گرفته شود تا بدین صورت به‌راحتی بتوان بیشتر از آن بهره برد.
 • قالب بتن در حد امکان نباید وزن بیش از اندازه‌ای داشته باشد و معمولاً توسط مهندسان سبک در نظر گرفته می‌شود.
 • یک قالب به‌طور کامل باید روی محل مدنظر تنظیم شود، بدون آنکه مشکلی را برای دیگر نقاط به وجود بیاورد.
 • تا حد امکان قالب باید روی یک پایه کاملاً سفت و سخت قرار داشته باشد.
 • جلوگیری از آسیب یا تاب خوردن مواد قالب در زمان قرارگیری درمعرض بتن نیز کاملاً ضروری به نظر می‌رسد.

گفتنی است که همه‌ی این موارد درباره‌ی ویژگی‌های قالب بتن باید توسط کارشناسان متخصص انجام شود و هرچه این موضوع با وسواس بیشتری پیش برود، ساختمان‌سازی نوین کاملاً روی اصول پیش خواهد رفت.

نیازهای اولیه در زمان تهیه قالب بتن

به‌طور حتم برای استفاده از قالب‌بندی بهینه و کاملاً مناسب نیاز به استفاده از یک تیم تخصصی است که این تیم باید موارد زیر را به‌طور کامل برای مشتریان خود در نظر بگیرد. درواقع با توجه به اینکه استفاده از انواع قالب بندی سازه نیاز به مشورت و راهنمایی دارد؛ باید از گروه‌های تخصصی در این خصوص بهره برد. حال برای اینکه بتوان از چنین مجموعه‌هایی استفاده کرد، دسترسی به موارد زیر ضروری به نظر می‌رسد:

 • مشاوره. یک تیم ارائه دهنده‌ی انواع قالب فلزی بتن باید در ابتدا درباره‌ی کاهش هزینه‌های خرید و سپس راهنمایی کامل درباره‌ی انواع قالب‌بندی را به متقاضیان ارائه دهد. این امر می‌تواند برای بسیاری از افراد دارای اهمیت باشد.
 • طراحی. ممکن است برای بعضی از ساخت‌وسازها نیاز به قالب بتن حرفه‌ای یا خاص باشد که تیم‌های ارائه دهنده‌ی این قابلیت باید به‌طور کامل در این خصوص اطلاعات لازم را به مشتریان ارائه دهند.
 • ارسال دقیق و سر موعد. مطمئناً وقتی یک طرح برای قالب‌بندی بتن در نظر گرفته می‌شود و سپس به اجرا در می‌آید؛ انتظار ارائه پیش فاکتور شفاف و سپس ارسال سفارش در کمترین زمان ممکن وجود دارد که البته این موارد فقط ازطریق شرکت‌ها و تولیدکننده‌های معتبر انجام می‌شود.
 • خدمات پس از فروش. بسیاری از تولیدکنندگان قالب‌های بتن اعزام مجرب‌ترین تکنسین‌ها را نیز در برنامه جای داده‌اند که این مورد برای آموزش قالب‌بندی پس از ارسال اقلام است.

حال با توجه به موارد عنوان شده، به‌طور حتم علاقه‌مند هستید تا از یک کارگروه ویژه برای تهیه انواع قالب بتن استفاده کنید که ما در انتهای این مقاله به معرفی یک شرکت تولید کننده در این خصوص خواهیم پرداخت.

قالب فلزی بتن

نتیجه‌گیری

همان‌طورکه در این مقاله اشاره کردیم، قالب بتن از جمله تجهیزات ساختمانی به شمار می‌رود که برای در نظر گرفتن اجزای مختلف سازه‌های بتنی مانند تیر، سقف، ستون و مواردی از این دست استفاده می‌شود. به‌طور کلی در نظر گرفتن قالب‌بندی به جهت شکل‌دهی سازه‌ها و برای افزایش مقاومت انجام می‌شود که البته باید توسط تیم‌های باتجربه و محصولات مقاوم اقدام شود.

در کنار این موارد، گفتنی است که قالب بتن می‌تواند از جنس‌هایی مانند چوبی، فولادی و از همه مهم‌تر فلزی باشد که هر کدام دارای مزیت‌ها و معایب مخصوص به خود هستند. با این وجود در حال حاضر در بیشتر پروژه‌ها استفاده از قالب‌های بتن فلزی در دستور کار قرار می‌گیرد چراکه مزیت‌های بهتری به نسبت سایر انواع قالب‌های بتن دارد. با این اوصاف توصیه می‌کنیم برای اجرا و نصب قالب‌بندی پس از دریافت مشاوره از اهالی فن بهترین نوع آن را انتخاب کنید. شرکت تنها پولاد از معدود شرکت‌هایی است که در حوزه تولید و عرضه‌ی قالب‌های بتنی در حال فعالیت است و تاکنون توانسته پروژه‌های مختلف داخلی و خارجی را به سرانجام برساند.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا