تکنولوژی

تصویر روز ناسا: بارش شهابی تاو-هرکولید از فضا

شامگاه ۱۰ خردادماه ۱۴۰۱، بارش شهابی نادری از سراسر زمین قابل مشاهده بود و منجمان احتمال داده بودند که این بارش شهابی «تاو-هرکولید» (Tau Herculids) با تعداد شهاب‌های بی‌سابقه‌اش ما را شگفت‌زده کند و یا اصلا اتفاقی نیفتد. ثبت‌هایی که عکاسان از این بارش در روز‌های بعد منتشر کردند، نشان می‌داد که با بارش شهابی قرن روبرو نبودیم، اما برای کسانی که خود را به آسمانی تاریک رساندند شب خاطره‌انگیزی بوده است.

تصویر امروز ناسا نمایی باز با میدان دید هشت درجه از بیرون جو زمین است که در یک ثبت پنج دقیقه‌ای برخورد ده‌ها شهاب را نشان می‌دهد. این تصویر با تلسکوپ فضایی یانگ‌وانگ ۱ (Yangwang 1) متعلق به سازمان فضایی چین در زمان اوج بارش شهابی تاو-هرکولید ثبت شده است.

بارش شهابی تاو-هرکولید

با اینکه تاو هرکولید شهاب‌های پرنوری نداشت، همانطور که منجمان احتمال داده بودند، نسبت به سال‌های گذشته بارش فعالی بود و تعداد شهاب‌های بیشتری به زمین برخورد کردند. اما درخشش این شهاب‌ها به قدری زیاد نبود که با ابزارهای زمینی ثبت شوند.

بارش شهابی با ذرات غبار باقی‌مانده از دنباله‌دار SW 3 ایجاد شد که اولین بار در سال ۱۸۳۰ میلادی/۱۳۰۹ خورشیدی مشاهده شده بود. آخرین باری که این دنباله‌دار از کنار زمین عبور کرد تقریبا به ۷۰ تکه تقسیم شده بود و منجمان احتمال می‌دهند که در آینده به قطعات بیشتری نیز تقسیم شود.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا