عمومی

ادامه سلطه لنوو بر بازار رایانه‌های شخصی چین؛ دل و اچ‌پی در جایگاه‌های بعدی

پس از مدت‌ها رشد مثبت خالص بازار رایانه‌های شخصی در چین، سرانجام در سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ این مسئله خاتمه یافت و گزارش منتشرشده توسط Canalys این مسئله را تأیید می‌کند.

گیزموچاینا با استناد به آمار منتشرشده توسط Canalys می‌گوید در سه‌ماهه اول ۲۰۲۲، فروش رایانه‌های شخصی در چین با افت ‌سالیانه‌ی یک درصدی به ۱۱٫۷ میلیون دستگاه رسید. در میان این دستگاه‌ها، شاهد کاهش ۱۱ درصدی عرضه‌‌ی رایانه‌های رومیزی و رسیدن آن‌ها به ۳٫۹ میلیون دستگاه بودیم. اما لپ‌تاپ‌ها رشد ۶ درصدی داشته‌اند و در بازه‌ی زمانی گفته شده حدود ۷٫۷ میلیون دستگاه از آن‌ها به فروش رسیده است.

گزارش canalys از بازار چین در سه ماهه اول ۲۰۲۲

از سوی دیگر، فروش تبلت در چین با کاهش ۱۱ درصدی روبه‌رو شده و به پایین‌ترین سطح خود یعنی ۴٫۷ میلیون دستگاه رسیده است. دلیل اصلی این مسئله سیر نزولی تقاضا از سوی خریداران عمومی و تجاری این محصول تلقی می‌شود.

حال سراغ سهام بازار بریم. سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ لنوو با بیش از ۳۷ درصد سهم بازار و ۴٫۲۸۹ میلیون دستگاه در بازار رایانه‌های شخصی چین پیشتاز شد و پس از آن دل با ۱۲ درصد سهم بازار در رتبه دوم قرار گرفت. HP و ایسوس به ترتیب در جایگاه‌های سوم و چهارم قرار دارند، درحالی‌که هواوی با ۰٫۷۱ میلیون رایانه شخصی، پنجمین شرکت فهرست است.

سهم بازار شرکت های مختلف گزارش canalys در سه ماهه اول ۲۰۲۲ در چین

هواوی با رشد خالص مثبت ۶۶ درصدی بیشترین رشد فروش را در سال گذشته تجربه کرد. حضور این برند از ۴۲۸ هزار محموله در سه‌ماهه اول ۲۰۲۱ به ۷۱۰ هزار محموله افزایش یافته است.

  • لنوو در گزارش مالی جدید از رکوردشکنی درآمد و سود این شرکت خبر می‌دهد

در بازار تبلت‌های چینی، اپل با ۱٫۲ میلیون محموله که ۲۶ درصد از سهم بازار چین را تشکیل می‌دهد، در صدر قرار دارد و هواوی با ۲۰ درصد سهم بازار آن را دنبال می‌کند. پس از آن‌ها، شیائومی با ۱۳ درصد، آنر با ۹ درصد و لنوو با ۷ درصد به ترتیب جایگاه‌های سوم تا پنجم را تکمیل می‌کنند.

گزارش canalys از بازار چین در سه ماهه اول ۲۰۲۲

در توضیحات این گزارش، اما ژو، تحلیلگر Canalys، گفت:

درحالی‌که سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ نسبتاً قوی بود، صنعت رایانه‌های شخصی چین به دلیل قرنطینه کرونایی در هر دو طرف عرضه و تقاضا با چالش‌های بیشتری روبه‌رو است.

کمبود عرضه‌ی اجزای کلیدی مانند تراشه‌ها همچنان ادامه دارد. در سه‌ماهه اول، شرایط تولید و تدارکات عمدتاً به دلیل قرنطینه شهرهای کلیدی مانند شانگهای و کونشان بدتر شد. این موضوع سازندگان رایانه‌های شخصی چین را برای بقیه سال ۲۰۲۲ به چالش می‌کشد. تدارکات بخش عمومی نیز محدود خواهد شد؛ زیرا دولت قصد دارد بودجه‌های خود را در سال جاری محدودتر کند.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا