بازی

آیا بیت کوین حلال است یا حرام؟

آیا بیت کوین حلال است یا حرام؟

سلب مسئولیت: lastech صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

حلال بودن یا حرام بودن بیت کوین برای بسیاری از مسلمانان و همچنین چندین بانک اسلامی و مقامات مالی در سالهای اخیر بحث برانگیز بوده است.

آیا بیت کوین حلال است ؟ 

این موضوع باعث شده بسیاری از مسلمانان نگران سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به ویژه در مواقع رشد شدید قیمت این ارزها باشند. موضوعی که باعث نگرانی جامعه مسلمانان شده است عدم اطمینان از حرام یا حلال بودن افزایش سرمایه شان طبق قوانین اسلامی است. با جمعیت ۱.۹ میلیاردی مسلمانان در سراسر جهان که معادل تقریباً یک چهارم جمعیت کل جهان است اجماع روشنی در خصوص دیدگاه اسلام درباره ارزهای دیجیتال و بخصوص بیت کوین می تواند عاملی مهم در استفاده از این نوع از ارزها باشد. البته به جز بیت کوین بیش از ۲۰ هزار ارز دیجیتال دیگر نیز در بازار وجود دارد

کاربردهای حلال بیت کوین

طبق قوانین اسلامی، معیارهای متعددی برای حصول اطمینان از سرمایه گذاری یا درآمد حلال وجود دارد. به عنوان نمونه، درآمدی که از طریق روشهای غیراخلاقی مانند رشوه اخاذی و سودجویی بدست می آید حرام محسوب می شود. طرح این موضوع که صرف استفاده از بیت کوین به عنوان روشی برای پرداخت این اصل را نقض می کند، چالش برانگیز خواهد بود. در حال حاضر، هنوز هیچ حکم رسمی در خصوص سرمایه گذاری مسلمانان و خرید بیت کوین وجود ندارد. با وجود این تعدادی از دانشمندان اسلامی تفسیر خود را از شرع اسلام و چگونگی اعمال آن در بیت کوین ارائه داده اند.

شاید جامع ترین این تفاسیر توسط مشاور دینی سابق  Blossom Finance، مفتی محمد ابوبکر منتشر شده باشد. توضیحات وی که آخرین بار در دسامبر ۲۰۱۹ به روز شد، بر این باور است که از آنجایی که ارزهای فیات، طلا و بسیاری دیگر از ابزارهای مالی در شرع مجاز هستند، بنابراین بیت کوین نیز باید مجاز باشد.

به همین ترتیب اگرچه بیت کوین گاهی اوقات برای اهداف حرام استفاده می شود. مفتی محمد ابوبکر معتقد است که این امر باعث حرام شدن بیت کوین نمی شود و برای نشان دادن این امر قیاس زیر را ارائه می دهد:

«به طور کلی، استفاده از چیزی حلال برای یک هدف حرام باعث نمی شود که خود آن خود حرام باشد. به عنوان مثال می توان به فروش انگور اشاره کرد. از چهار مکتب اهل سنت، مکتب های مالکی و حنبلی فروش انگور به تاجر شراب را حرام می دانند در حالی که حنفی ها و شافعی ها صرفاً به نهی این امر بسنده می کنند.»

یکی دیگر از مفتی های اسلام به نام فراز آدم، مشاور مالی و فینتک اسلامی در انگلستان با ابراز علاقه مندی در خصوص پتانسیل بیت کوین برای ایجاد سیستمی که “به نفع مردم باشد”، گفت:

«بیت کوین منصفانه است، عادلانه است و انحصاری نیست. پس دلیلی برای ممنوعیت بیت کوین نباید وجود داشته باشد.»

در چه شرایط بیت کوین حرام است

آیا بیت کوین حلال است یا حرام؟ - lastech

اگرچه می توان ادعا کرد که اکثر موارد استفاده از بیت کوین حلال هستند، اما چندین مورد از این ارز دیجیتال قطعاً حرام هستند. یکی از این موارد قمار است. از آنجا که به طور کلی قمار حرام است، بنابراین قمار با بیت کوین نیز حرام محسوب می شود. برخی نیز این مورد را به ترید ارزهای دیجیتال ربط می دهند، زیرا بسیاری از تریدرها به نوعی از حدس و گمانه زنی برای سودآوری استفاده می کنند که می تواند نوعی قمار محسوب شود.

موارد حرام دیگر می تواند شامل مارجین تریدینگ و وام دهی باشد. از آنجایی که سود گرفتن در وام دهی ربا محسوب می شود، بنابراین چنین کاربردهایی نیز می توانند حرام باشند.

شیخ هیثم الحداد در این خصوص مقاله ای نوشته و توضیح داده که ارزهای دیجیتال چگونه می توانند حرام اعلام شوند. در این مقاله، شیخ هیثم الحداد استدلال می کند که از آنجا که بیت کوین توسط هیچ چیزی پشتیبانی نمی شود و هیچ مرجعی برای ارزش خود ندارد، نمی تواند یک ارز دیجیتال حلال محسوب شود. با این حال وی باور دارد که ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا از آنجا که خصوصیات طلا را دارند، حلال هستند.

اما جمال ایزاز، بنیانگذار Coinfluencers، اعتقاد دارد که تشخیص اینکه آیا استفاده از بیت کوین حرام است یا نه به سادگی ارزهای فیات است:

«یک تصور غلط وجود دارد که هر چیزی که به بیت کوین ربط دارد حرام است. این تصور از این واقعیت ناشی می شود که بیت کوین یک ارز دیجیتال است و نه یک ارز صادر شده توسط یک بانک مرکزی. با این حال، مانند ارزهای فیات; استفاده از بیت کوین به عنوان یک وسیله پرداختی و ذخیره ارزش کاملاً حلال است. فراتر از این، استفاده از بیت کوین برای هر هدفی که با ارز فیات حرام تلقی شود، با بیت کوین نیز حرام تلقی می شود.»

صرافی ارزدیجیتال ارزینجا

آیا بیت کوین حلال است یا حرام؟ - lastech

با ظهور رمز ارز‌ها و افزایش روز افرون استفاده از آن‌ها و از طرفی با وجود تحریم‌های بین‌المللی نیاز به بستری امن و مطمئن برای خرید و فروش و ذخیره رمز ارز‌ها در داخل کشور احساس می‌شود.
از این رو در سال 96 تعدادی از متخصصان جوان در حوزه کریپتو و برنامه نویسی تصمیم به راه‌اندازی یک صرافی ارزدیجیتال داخلی گرفتند. به دنبال این تصمیم، صرافی ارزینجا با هدف ایجاد محیطی امن و قابل اعتماد برای معامله رمزارز‌ها، کسب درآمد ‌اینترنتی و افزایش سطح آگاهی و دانش افراد راه‌اندازی شد.

چرا  صرافی ارزینجا ؟

مجموعه ارزینجا با بیش از 300 هزار کاربر فعال، همواره در تلاش بوده تا با ارتقای پلتفرم و خدمات خود بهترین تجربه را برای کاربران به ارمغان بیاورد که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

پشتیبانی بیش از 500 رمزارز و ارتقای روز افزون

آیا بیت کوین حلال است یا حرام؟ - lastech

تیم ارزینجا همواره درحال بررسی نیاز کاربران خود بوده و سعی کرده در بحث افزودن رمزارز‌های جدید به سیستم معاملاتی خود پیشرو باشد. بطوری که هم اکنون توانسته بیش از 500 رمزارز را برای معامله برروی پلتفرم خود قرار دهد.

امنیت

همواره یکی از مهمترین مسائل هنگام معامله و ذخیره رمزارز در صرافی‌ها بحث امنیت بوده است؛ از این رو صرافی ارزینجا از آخرین استاندارد‌های امنیت استفاده کرده و با تست‌های نفوذ از سطح این امنیت اطمینان حاصل می‌کند و با استفاده از کیف پول‌های سرد و گرم و با بهره‌گیری از روش فول نود سعی کرده این امنیت را تا جای ممکن افزایش دهد.

امکان تبدیل رمزارزها به یکدیگر

به معامله‌ای که بتوانید در آن ۲ رمزارز را مستقیماً به یکدیگر تبدیل کنید، سوآپ یا تبدیل گفته می‌شود (مثلا خرید اتریوم و سپس تبدیل به شیبا)؛ استفاده از این قابلیت می‌تواند هزینه معاملات شما را کاهش دهد. برای مثال، اگر قصد دارید اتریوم خود را بفروشید و شیبا بخرید، اول باید اتریوم را به ریال یا دلار تبدیل کنید، بعد با این ریال یا دلار شیبا بخرید که انجام این دو تراکنش نیازمند پرداخت دو کارمزد می‌باشد. اما با استفاده از معامله تبدیل ارزهای دیجیتال در ارزینجا می‌توانید مستقیماً اتریوم‌ را به شیبا تبدیل کنید (و فقط کارمزد تبدیل برابر با. 0.3 درصد مبلغ را پرداخت ‌کنید).

احراز هویت سریع و آسان

کاربران میتوانند در مدت زمان 15 دقیقه احراز هویت شده و شروع به معامله کنند.

اپلیکیشن موبایل

ارزینجا جهت صرفه جویی در وقت و آسان نمودن فرایند خرید و فروش، اپلیکیشن اندروید و Ios خود را در دسترس کاربران قرار داده است.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا