عمومی

کنسول اقتصادی AYANEO AirPlus از گرافیک به‌مراتب ضعیف‌تر از SteamDeck استفاده می‌کند

یکی از افشاگران شناخته‌شده‌ی خبرهای فناوری پس از معرفی کنسول‌های دستی AYANEO Air Plus که به APU جدید AMD Mendocino مجهز شده‌اند، اعلام کرد تراشه‌ی این کنسول‌ها فقط دو واحد محاسباتی دارد.

به گزارش ویدئوکاردز، AMD اوایل هفته‌ی جاری در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۲۲ از APUهای سری Mendocino رونمایی کرد. این تراشه‌های کم‌مصرف از واحد پردازشی Zen2 و گرافیک مبتنی‌بر معماری RDNA2 بهره می‌برند. درحال‌حاضر این پیکربندی غیرمعمول روی یک پردازنده‌ی جدید در کنسول دستی Steam Deck مورد استفاده قرار گرفته است. با معرفی APU جدید چهارهسته‌ای AMD که از مشخصات فنی مشابهی بهره می‌برد، احتمالاً وجه‌اشتراک Mendocino و Van Gogh بیش از معماری به‌کاررفته در آن‌ها است.

AMD قبلاً تأیید کرده بود این دو تراشه، تفاوت دارند اما مشخصات کامل زیرسیستم گرافیکی RDNA2 Mendocino را ارائه نکرد. بااین‌حال، با توجه به توئیت Golden Pig، تراشه‌ی Mendocino از واحدهای محاسباتی کمتری نسبت به آنچه پیش‌بینی شده بود، برخوردار است. طبق گزارش‌ها، این APUها فقط دو واحد محاسباتی ارائه می‌دهند که نسبت به تراشه‌های Van Gogh چهاربرابر کمتر است.

توئیت GOLDEN PIG از مشخصات AMD Mandecino

دو واحد محاسباتی RDNA2 حتی کمتر از مشخصات شایعه‌‌شده برای AMD Raphael iGPU خواهد بود؛ تراشه‌ای که براساس گزارش‌ها از چهار واحد محاسباتی بهره خواهد برد و درواقع Mendocino به‌عنوان تراشه‌ی غیرگیمینگ معرفی شد. نکته‌ی جالب این است که کنسول AYANEO Air Plus از نمایشگری با وضوح 1080p بهره می‌برد، درحالی‌که استفاده از صفحه‌نمایش‌های 720p معمولاً برای گرافیک‌های یکپارچه‌ی کم‌مصرف، بهتر است.

  • AMD احتمالاً گرافیک جدید RX 6300 را با پردازنده گرافیکی Navi 24 عرضه می‌کند
  • عملکرد تک‌هسته‌ای پردازنده‌های Ryzen 7000 ممکن است درعمل بیش‌ از وعده ۱۵ درصدی AMD باشد

البته AMD و AYANEO هیچ‌کدام پیکربندی دو واحد محاسباتی Mendocino را تأیید نکرده‌اند. به‌هرحال، فاش‌کننده‌ی این خبر پیش از تأیید منابع رسمی، اطلاعات صحیحی از تراشه‌ی موردبحث ارائه کرده است. علاوه‌براین، استفاده از فقط دو واحد محاسباتی در سری Mendocino غیرمنطقی به‌نظر نمی‌رسد زیرا این تراشه‌ها بازار لپ‌ تاپ‌های سبک و باریک را هدف قرار داده‌اند.

آنگسترونومیکز (Angstronomics) تأیید کرده است Mendocino فقط یک پردازنده‌ی کاری (WGP) دارد. در معماری RDNA2 هر WGP از دو واحد محاسباتی بهره می‌برد و این گزارش، اطلاعات فاش‌شده در مورد این APUها تأیید می‌کند.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا