فناوری

پیری تسریع‌شده بیولوژیک می‌تواند از عوامل ابتلا به سرطان در جوانی باشد

پیری تسریع‌شده بیولوژیک می‌تواند از عوامل ابتلا به سرطان در جوانی باشد

محققانی که به دنبال یافتن دلایل افزایش ابتلا به برخی سرطان‌ها در جوان‌ترها هستند، به سرنخی جدید دست یافته‌اند: ابتلا به سرطان و پیری بیولوژیک تسریع‌شده به یکدیگر مرتبط‌ند و در کسانی که پیری بیولوژیک بدن آن‌ها در سنین جوانی و با سرعتی بیشتری از معمول شروع می‌شود، خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان در جوانی بیشتر است.

در ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها افزایش سن یکی از عوامل خطر اصلی است. یعنی هرچه سن‌ بالاتر می‌رود، احتمال ابتلا به سرطان بیشتر می‌شود. با این حال کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که سن چیزی فراتر از تعداد شمع‌های روی کیک تولد است و فرسودگی بدن در واقع ناشی از سبک زندگی، استرس و ژنتیک است که گاهی از آن به‌عنوان سن بیولوژیکی (زیستی) یاد می‌شود.

دکتر یین کائو، استادیار جراحی دانشکده پزشکی دانشگاه واشینگتن در سنت لوییس، دراین‌باره می‌گوید: «همه ما می‌دانیم که سرطان یک بیماری در دوران پیری است. با این حال، این واقعیت است که ابتلا به آن در جوانان نیز در حال افزایش است. این افزایش در نرخ ابتلا به سرطان در جوانان نشان می‌دهد که پیری بیولوژیکی این گروه سنی نیز نقش مهمی دارد. بنابراین ما به ارتباط پیری بیولوژیکی و تشخیص خطر سرطان در جوانان پرداختیم؛ حوزه‌ای که تاکنون زیاد مورد توجه قرار نگرفته است.»
 

عوامل پیری بیولوژیکی

دکتر کائو و تیمش سوابق پزشکی ۱۴۸ هزار و ۷۲۴ فرد بین ۳۷ تا ۵۴ ساله را که در بانک داده‌ها UK Biobank ثبت‌ شده بود، بررسی کردند.

آن‌ها روی برخی نشانگرهای خون که گفته می‌شود با سن بیولوژیک مرتبط‌ند تمرکز کردند:

آلبومین: پروتئینی که کبد آن را می‌سازد و با افزایش سن کاهش می‌یابد

کراتینین: ماده‌ای در خون که از طریق هضم پروتئین و تجزیه بافت عضلانی تولید می‌شود

گلوکز: با افزایش سن، قند خون بعد از غذا برای مدت طولانی‌تری در سطح بالاتر می‌ماند

میانگین حجم سلول: اندازه‌گیری میانگین سایز گلبول‌های قرمز خون که با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد

تعداد گلبول‌های سفید: تعداد گلبول‌های سفید در بالاترین حد طبیعی در خون ممکن است با پیری بیشتر مطابقت داشته باشد

محققان این نشانگر‌ها را به الگوریتمی به نام PhenoAge دادند که برای محاسبه سن بیولوژیکی هر فرد استفاده می‌شود و با مقایسه سن بیولوژیکی افراد با سن تقویمی، میزان پیری تسریع‌شده را مشخص کردند.

سپس به سرطان‌های ثبت‌شده مراجعه کردند تا ببینند برای چه تعداد از این افراد ابتلا به سرطان‌های زودرس تشخیص داده است؛ یعنی سرطان‌هایی که پیش از سن ۵۵ سال ظاهر شدند. نتایج نشان داد که تقریبا سه هزار و ۲۰۰ سرطان در این زمینه تشخیص داده شد.

محققان پس از تنظیم داده‌‌ها دریافتند که پیری سریع با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است و قوی‌ترین ارتباط با سرطان‌های ریه، معده و روده و رحم مشاهده شد.

به گزارش سی‌ان‌ان، نقطه قوت این تحقیق این است که محققان این سیگنال‌ها را در تعداد زیادی از افراد مشاهده کردند، اما این مطالعه محدودیت‌هایی نیز دارد. به عنوان مثال، افراد تحت مطالعه در طول زمان پیگیری نشدند و بر اساس یک آزمایش خون ارزیابی شدند، در حالی که این نتایج می‌تواند در طول زمان تغییر کند یا به دلایلی مقطعی این میزان بوده باشد. همچنین باید در جمعیت‌های متنوع‌تری آزمایش شود تا اثر عوامل اجتماعی مرتبط با نژاد نیز مدنظر قرار گیرد.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا