موبایل

هر آنچه درباره آیفون 14 می‌دانیم

تا عرضه آیفون ۱۴ تنها چند هفته زمان باقی است- اما اطلاعاتی که از قبل فاش‌شده مشخص کرده که چه چیزی قرار است به‌زودی به بازار عرضه شود.

بر اساس گزارش‌های اولیه، گوشی جدید قرار است ویژگی‌های تازه و قابل‌توجهی داشته باشد. همچنین چندین مورد اصلاح و بهبود و حذف برخی از عناصر شناخته‌شده در طراحی آیفون را شاهد خواهیم بود.

به گزارش lastech و به نقل از ایندیپندنت، اپل قرار است این گوشی را در ماه سپتامبر در کنار تعداد زیادی از محصولات دیگر عرضه کند. اما در اینجا همه چیزهایی را که در مورد آیفون ۱۴ می‌دانیم، مرور می‌کنیم – از جمله اینکه مراسم بزرگ اپل احتمالا قرار است کی برگزار شود.

طراحی بیرونی
اپل در طراحی بیرونی آیفون، توانست نسبت به سال‌های گذشته به‌روزرسانی قابل‌توجه‌تری ارائه دهد. آیفون ۱۴ شکل مستطیلی خمیده و اضلاع صاف خود را که همین حالا هم دارد، حفظ می کند؛ با وجود این، ممکن است برخی از ویژگی‌های دیگرش را کنار بگذارد و از دست بدهد.

گزارش‌های متعدد حاکی از آن است که اپل بالاخره از شر شکاف و بریدگی که بالای صفحه نمایش دستگاه‌های جدیدش ایجاد شده بود، خلاص شده است. در عوض، تمام چیزهایی که در آنجا پنهان شده‌اند- از جمله حسگر تشخیص چهره و دوربین جلو- ممکن است در یک بریدگی کوچک بالای صفحه تعبیه شوند و این ویژگی به صفحه نمایش امکان دهد که بدون هیچ بریدگی تا بالای صفحه برود.

این طراحی مجدد را فقط در مدل‌های پرو (Pro) می‌توان مشاهده کرد. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که احتمالا آیفون‌های معمولی همان بریدگی بالای آیفون ۱۳ را نگه خواهند داشت.

انتظار می‌رود طراحی آن به جز این موارد، تا حد زیادی ثابت باقی بماند. ممکن است تغییرهایی وجود داشته باشد- مانند تغییر مکان لنز دوربین‌ها- اما همان طراحی کلی و زمخت باقی خواهد ماند.
 

مشخصات داخلی
گوشی‌های هوشمند از لحاظ ویژگی‌های داخلی کمتر از حد معمول تغییر می‌کنند. در آیفون ۱۴ چند ویژگی جدید در راه است- اما ممکن است برخی ویژگی‌ها هم بدون تغییر بمانند.

به عنوان مثال، بر اساس گمانه‌زنی‌ها، قرار است فقط مدل‌های پرو تراشه جدید «ای۱۶» (A16) داشته باشند و مدل‌های غیر از پرو روی همان «ای۱۵» (A15) آیفون ۱۳ باقی می‌مانند. احتمالا ای۱۶ نسبت به نسل قبلی خود، فقط یک بهسازی و اصلاح محدود داشته باشد.

اما اپل ممکن است این [کمبود] را با بهبود و پیشرفت سیستم دوربین جبران کند. مدل‌های پرو احتمالا یک دوربین عریض بسیار ارتقایافته خواهند داشت که به ما امکان می‌دهد در تاریکی، تصاویر بزرگ‌تر و بهتری ثبت کنیم.

بر اساس برخی شایعات، لنز جلو نیز ممکن است ارتقا یابد.

امکانات
بزرگ‌ترین ویژگی آیفون ۱۴ شاید نمایشگر همیشه روشن آن باشد. این موضوع نه تنها در شایعات متعدد تایید شد، بلکه در نسخه آی‌اواس۱۶ (iOS 16) آتی نیز نشان داده شد. به نظر می‌رسد این نسخه شامل آن دسته از ویژگی‌های طراحی برای استفاده حداکثری از صفحه نمایش باشد و به‌روزرسانی‌های مهم را نمایش دهد.

ابعاد و اندازه‌ها
انتظار می‌رود اندازه آیفون‌ها نیز در سال جاری تغییر کند. گمان می‌رود که آیفون مینی حذف می‌شود- طبق گزارش‌ها، هیچ‌گاه حتی نزدیک به برادران بزرگ‌تر نیز خود فروش نداشت- در عوض اپل این گوشی‌ها را تنها در دو اندازه عرضه خواهد کرد.

این اندازه‌ها احتمالا مشابه مدل‌های پرو باشند: یک تلفن معمولی ۶.۱ اینچی (۱۵.۵ سانتی‌متر) و یک گوشی حداکثر ۶.۷ اینچی (۱۷ سانتی‌متر). بنابراین چهار گوشی در دو اندازه خواهند بود.

تاریخ عرضه
آسان‌ترین بخش پیش‌بینی‌ها در مورد آیفون، حدس زدن تاریخ عرضه آن است؛ چرا که عرضه این گوشی‌ها بر اساس یک برنامه زمانی مشخص انجام می‌شود و در نتیجه شما می‌توانید تقریبا از چند سال‌ قبل، زمان عرضه آن را پیش‌بینی کنید. هر گونه خطا یا اشتباهی ممکن است مشکلات بزرگی برای اپل ایجاد کند که به این معنی است اگر همه‌چیز طبق روال و برنامه معمول پیش نرود، اطلاعات به بیرون درز خواهد کرد.

این تلفن معمولا در هفته دوم سپتامبر معرفی می‌شود و بعد از رونمایی، در واقع یک و نیم هفته بعد، روز جمعه عرضه می‌شود.

در حالی که این وضعیت در سال‌های اخیر تا حدودی تغییر کرد- از زمان همه‌گیری کووید، برنامه معمول انتشار عادی اپل کمی منظم‌تر شد- احتمالا بر اساس همان برنامه مشابه خواهد بود، اگر دقیقا همان نباشد.

مراسم رونمایی و عرضه به بازار احتمالا یک رویداد کاملا یا تا حد زیادی آنلاین خواهد بود. همان‌طور که از زمان آغاز همه‌گیری کووید این اتفاق افتاد. طبق گزارش‌ها، اپل ضبط معرفی این رویداد را پیش‌تر آغاز کرده است.
 

قیمت
در خصوص پیش‌بینی‌‌ها، قیمت برعکس همه است؛ یعنی هیچ چیز نباید از قبل تعیین شود. از این رو اپل می‌تواند دست‌کم روی کاغذ، قیمت‌ها را تا روز معرفی گوشی‌های جدید خود تغییر دهد. در حالی که احتمالا تعیین قیمت به لحظه آخر موکول نخواهد شد، با وجود این باید به هر پیش‌بینی با شک و تردید نگریست.

در ماه‌های اخیر، همه‌چیز گران‌تر شد- و این دستگاه‌های الکترونیکی را نیز شامل می‌شود. با این حال، اپل تمایل دارد در برابر افزایش بیش از حد قیمت‌های خود مقاومت کند و بنابراین احتمالا آیفون ۱۴ نسبت به آیفون ۱۳ تنها کمی گران‌تر خواهد بود؛ اما این اختلاف قیمت چندان زیاد نخواهد بود.

آیفون ۱۳ از ۶۷۹ پوند برای مدل مینی با کمترین فضای ذخیره‌سازی شروع می‌شود و برای آیفون ۱۳ پرو مکس با یک ترابایت ظرفیت ذخیره‌سازی تا یک هزار و ۵۴۹ پوند می‌رسد.

اما عاملی که امسال ممکن است شرایط را پیچیده‌ کند این است که اندازه‌ گوشی‌ها همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، احتمالا تغییر می‌کند. این بدان معنا است که دیگر مینی وجود نخواهد داشت. به عبارت دیگر، در آیفون‌های غیر پرو یک کلاس جدید وجود خواهد داشت و این یعنی پیش‌بینی هر دو مورد اندازه و قیمت دشوار است.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا