فناوری

ناحیه قدامی مغز احتمالا در تبهکاران روانی بزرگ‌تر است

بر اساس مطالعه‌ای جدید، منطقه‌ای از مغز به نام جسم مخطط (striatum) در تبهکاران روانی (psychopaths) به طور میانگین ۱۰ درصد بزرگ‌تر از افرادی است که هیچ مشکل روانی ندارند.

محققان در این مطالعه از اسکن‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) استفاده کردند تا مغز تبهکاران روانی با شخصیت جامعه ستیز خودمحورانه را که در مورد اعمال خود احساس پشیمانی نمی‌کنند و در برابر دیگران حس همدردی ندارند مورد بررسی قرار دهند.

دانشمندان از جمله آن‌هایی که در دانشگاه فناوری نانیانگ (NTU) سنگاپور نتایج این اسکن‌ها را با افرادی مقایسه کردند که نشانه‌های روانی نداشتند یا نشانه‌هایشان بسیار کم بود.

آن‌ها از مغز ۱۲۰ شرکت‌کننده در ایالات متحده تصویربرداری کردند و با استفاده از «فهرست مقابله‌ای روان‌پریشی‌ـ بازبینی‌شده» با آن‌ها مصاحبه انجام دادند؛ ابزار ارزیابی برای تعیین وجود نشانه‌های بیماری روانی در افراد.

در حالی که مطالعات قبلی به فعالیت بیش از حد جسم مخطط – بخشی از قسمت قدامی مغز- در تبهکاران روانی اشاره دارد، تحقیق جدید به این نتیجه رسیده است که حجم جسم مخطط در تبهکاران روانی حدود ۱۰ درصد بیشتر از افراد معمولی مورد مطالعه در گروه‌های کنترل افزایش پیدا کرده است.

دانشمندان می‌گویند این ناحیه از مغز جنبه‌های متعددی از شناخت را از جمله برنامه‌ریزی حرکتی و کارکردی، تصمیم‌گیری، انگیزه، توان‌دهی و درک پاداش را هماهنگ می‌کند.

پژوهش جدید دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور (#NTusg)، دانشگاه کالیفرنیا استیت و پن (@Penn) تفاوت زیست‌شناختی چشم‌گیری میان افرادی که نشانه‌های روانی دارند با آن‌هایی که ندارند نشان داده است: بزرگی ۱۰ درصدی ناحیه جسم مخطط در قسمت قدامی مغز.

اولیویا چوی نویسنده همکار در دانشگاه فناوری نانیانگ در بیانیه‌ای گفت: «ما دریافتیم که علاوه بر تاثیرات اجتماعی محیطی، در نظر گرفتن این که آیا تفاوت زیست‌شناختی هم وجود دارد یا نه، دارای اهمیت است که در این مورد اندازه ساختار مغز میان افراد جامعه‌ستیز و غیرجامعه‌ستیز مورد نظر خواهد بود.»
 

محققان می‌گویند یافته‌ها این نظر در مورد روان‌پریشی‌ را مبنی بر این که مغز بعضی از این مجرمان خشن ممکن است در طول کودکی و بزرگسالی به طور طبیعی رشد نکرده باشد تقویت می‌کند.

مطالعه مشترکی بین دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور (#NTUsg) و دانشگاه کالیفرنیا استیت (@calstate) و پن (@Penn) در ایالات متحده به این نتیجه رسیده است که تبهکاران روانی در مقایسه با افرادی که نشانه‌های روانی (#psychopathic) ندارند یا کم دارند احتمالا جسم مخطط بزرگ‌تری دارند که بخشی از ناحیه قدامی مغز است. #NTUsgResearch

آندریا گلن از دانشگاه آلاباما، نویسنده همکار این مطالعه گفت: «با تکرار و گسترش کار قبلی، این مطالعه اطمینان ما را در مورد این مسئله افزایش می‌دهد که تبهکاری روانی با تفاوت‌های ساختاری در جسم مخطط در ارتباط است؛ ناحیه‌ای از مغز که در فرآیندهای متعدد مهم برای عملکردهای اجتماعی و شناختی اهمیت دارد.»

دانشمندان معتقدند مطالعات آتی، عوامل مربوط به این تفاوت‌های ساختاری مغز را روشن‌تر خواهد کرد.

منبع: ایندیپندنت

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا