عمومی

مدیرکل دفتر صادررات و واردات وزارت صمت:‌ واردات آیفون هیچ محدودیتی ندارد

براساس اطلاعیه‌ای که وزارت صمت در این زمینه منتشر کرده سعید عباسپور اعلام کرده که پیرو به‌روزرسانی برخی گروه‌های کالایی و برخی اولویت‌بندی‌ها برای تأمین کالاهای اساسی، بعضی اولویت‌بندی‌های کالایی مقطعی با برخی اختلالات مواجه می‌شود که به باو او امری طبیعی است. براساس اظهارت او بنابراین با رفع این اختلالات و تعیین اولویت‌بندی‌های جدید، از روز آینده ثبت سفارش این کالا از سرگرفته می‌شود.

آنطور که خبرگزاری ایسنا گزارش داده، عباسپور تأکید کرده که سازمان توسعه تجارت هیچ ابلاغیه و مقرراتی دال بر ممنوعیت ثبت سفارش واردات موبایل با برندهای خاص به بانک مرکزی و گمرک ابلاغ نکرده است. طبق اظهارات او در دو ماه ابتدایی امسال بیش از ۶ میلیارد دلار ثبت سفارش واردات گوشی تلفن همراه صورت گرفته که از نظر ارزش دلاری، سهم بالایی در ثبت سفارش‌های سال جاری دارد.

به گفته عباسپور امسال هم با توجه به افزایش میزان ثبت سفارش گوشی تلفن همراه، کماکان اولویت‌بندی گروه‌های کالایی برای واردات کالا برقرار بوده و رویه‌های تخصیص و تأمین ارز براساس مقررات و اولویت بندی های کالایی صورت می‌پذیرد.

معاون امور گمرکی ایران هم امروز یکم خرداد اعلام کرده بود تاکنون هیچ ابلاغیه‌ای از وزارت صمت مبنی بر ممنوعیت واردات یا تغییر گروه کالایی گوشی‌های آیفون به گمرک اعلام نشده است. به گفته او بر این اساس فعلاً واردات این کالا به صورت تجاری و همراه مسافر ادامه دارد.

خبر ممنوعیت آیفون زمانی مطرح شد که برخی وارد‌کنندگان گوشی تلفن‌همراه هنگام ثبت سفارش خود برای واردات در سامانه جامع تجارت، با این پیام روبه‌رو شدند که گروه کالایی آیفون از ۲۳ به گروه کالایی ۲۷ (غیرضروری و لوکس) تغییر کرده است و فعلا واردکنندگان امکان ثبت سفارش ندارند. با انتشار این خبر بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار خبر از شروع جدی ممنوعیت واردات آیفون را مطرح کردند.

خبر ممنوعیت واردات آیفون از ابتدای اردیبهشت ماه جدی شد. زمانی که برخی نمایندگان کمیسیون اصل ۹۰ در گفت‌وگو با صداوسیما اعلام کردند که واردات کالای لوکس آمریکایی اپل به خاطر ارزبری زیاد باید متوقف شود. این نمایندگان وعده داده بودند که اگر وزارت صمت و اقتصاد جلوی واردات آیفون را تا نیمه اول سال ۱۴۰۱ نگیرد خودشان وارد عمل می‌شوند.

در کنار این اظهار نظرهای مجلس، نامه‌ وزیر صمت به رئیس جمهوری نیز اخیراً منتشر شده که در بخشی از این نامه وزیر صمت به ارجحیت واردات خودرو به واردات گوشی آیفون اشاره کرده و گفته است که ارز متعلق به واردات آیفون برای ورادات بیشتر خودرو به کشور اختصاص داده شود.

انتشار این خبرهای ضدونقیض تاکنون تأثیرات منفی خود را بر بازار فروش مدل‌های مختلف آیفون در بازار گذاشته است. بررسی‌های lastech نشان می‌دهد که از روز گذشته قیمت مدل‌های مختلف آیفون چندبرابر افزایش داشته و حتی عرضه این گوشی در برخی سایت‌های فروش آنلاین نیز متوقف شده یا با قیمت بین ۶۰ تا ۶۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا