برنامه نويسی

محبوبیت و میزان استفاده از زبان پایتون به زودی از جاوا پیشی می‌گیرد

گزارش‌های به ‌دست آمده از آخرین رتبه‌بندی زبان برنامه‌نویسی مرکز Tiobe نشان می‌دهد که روزهای  برتری جاوا به‌عنوان دومین زبان محبوب برنامه‌نویسی جهان ممکن است به‌زودی و در پی افزایش محبوبیت پایتون به اتمام برسد.
 
به گزارش lastech از شماران سیستم به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی techradar، اطلاعات و آمار به ‌دست ‌آمده از مرکز مزبور حاکی از آنست که زبان برنامه‌نویسی C از اکتبر سال میلادی گذشته تا اکتبر امسال توانسته است جایگاه جاوا به‌عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی دنیا را تصاحب کند.
زبان برنامه‌نویسی پایتون همچنان در رده سوم قرار دارد اما به‌سرعت شکاف میان خود و زبان جاوا را پر خواهد کرد.
 
پاول جنسن به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی Tiobe در این رابطه اعلام کرده است که زبان‌های جاوا و C در طی دو دهه گذشته محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی دنیا بودند.
با این ‌حال، زبان 25 ساله جاوا برای اولین بار در طی تاریخ با کاهش 4.32 درصدی نسبت به اکتبر گذشته مواجه شده است. 

زبان برنامه نویسی جاوا و پایتون

جالب است بدانید که کمپانی Tiobe محبوبیت زبان‌های برنامه‌نویسی را بر اساس تعداد دفعات جست‌وجوی آنها در 25 موتورهای جست‌وجوی جهان رتبه‌گذاری می‌کند.
زبان برنامه‌نویسی پایتون نیز برای اولین بار در سال 1991 ساخته شد، اما این زبان اخیرا به دلیل استقبال دانشمندان علوم داده و یادگیری ماشینی به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده است.
 
پاول جستن در رابطه با افزایش محبوبیت پایتون اظهار کرده است که: «پایتون در سال گذشته جایگاه سوم را در شاخص Tiobe به دست آورد، اما محبوبیت آن همچنان در حال افزایش است. این ماه این زبان برای اولین باز در تاریخ به محبوبیت 11.28 درصدی رسیده است. این شکاف هم‌اکنون کمتر از 1.3 درصد است. از زمان شروع شاخص Tiobe، زبان‌های C و جاوا همیشه در جایگاه‌های اول و دوم بوده‌اند. پس اگر پایتون به جایگاه دوم برسد اتفاق منحصربه‌فردی رخ داده است. ببینیم در طی ماه‌های آینده چه اتفاقی می‌افتد.»
 
لازم به ذکر است در شاخص RedMonk که در جولای 2020 منتشر شد نیز نشان داده شد که جاوا از رتبه دومین زبان برنامه‌نویسی دنیا تنزل پیدا کرد و جای خود را به پایتون داد.
 

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا