تکنولوژی

مأموریت ناسا برای بازگرداندن نمونه‌های مریخ در خطر است

مأموریت ناسا برای بازگرداندن نمونه‌های مریخ در خطر است

در واکنش به بحران بودجه ناسا، بوئینگ می‌گوید این آژانس فضایی می‌تواند مأموریت بلندپروازانه خود را برخلاف طرح اولیه، تنها با یک پرتاب راکت انجام دهد. ایده بوئینگ این است که تمام سخت‌افزار لازم برای مأموریت بازگرداندن نمونه مریخ را با یک پرتاب راکت عظیم «سامانه پرتاب فضایی» به این سیاره ارسال کند.

ناسا ماه قبل در بیانیه‌ای اعلام کرد که آماده دریافت ایده‌های جدید برای مأموریت بازگرداندن نمونه مریخ است. این اعلامیه پس از آن منتشر شد که دولت آمریکا به ناسا اطلاع داد برنامه اولیه آن‌ها برای این مأموریت بسیار پرهزینه (حدود ۱۱ میلیارد دلار) است. این برنامه همچنین پیچیدگی بالا و مشکلات زمان‌بندی زیادی داشت.

«جیم گرین» (Jim Green)، دانشمند ارشد سابق ناسا، هفته گذشته ایده بوئینگ را برای بازگرداندن نمونه‌های مریخ ارائه داد.

ماموریت بازگشت نمونه مریخ
سخت‌افزار پیشنهادی کمپانی بوئینگ برای مأموریت بازگرداندن نمونه مریخ

ایده بوئینگ برای بازگرداندن نمونه‌های مریخ

طبق صحبت‌های گرین، ایده بوئینگ حول استفاده از راکت سامانه پرتاب فضایی متمرکز است. بوئینگ یکی از پیمانکاران اصلی این راکت فضایی است. این راکت تنها یک‌بار و با موفقیت در مأموریت آرتمیس ۱ در سال ۲۰۲۲ پرواز کرده، اما این قابلیت را دارد که تمام سخت‌افزار لازم برای برنامه بلندپروازانه ناسا را به سیاره مریخ ارسال کند.

برنامه قبلی ناسا شامل استقرار یک «وسیله صعود مریخ» (Mars Ascent Vehicle – MAV) روی سطح سیاره، جمع‌آوری نمونه‌های مریخ‌نورد استقامت و بازگرداندن آن‌ها به زمین بود. این طرح بلندپروازانه نیازمند ارسال چند فضاپیما به مریخ بود.

در طرح جدید بوئینگ، یک فرودگر با کمک یک سیستم فرود و یک ماژول کوچک برای بازگشت به مدار به مریخ ارسال می‌شود. این فضاپیما می‌تواند به تنهایی تمام کار لازم برای بازگرداندن نمونه‌ها را انجام دهد.

برنامه بوئینگ شامل یک مریخ‌نورد کوچک برای برداشتن نمونه‌ها است. یک وسیله صعود دو مرحله‌ای با یک محفظه کوچک می‌تواند نمونه‌ها را به مدار مریخ ارسال و از آن‌جا به سمت زمین روانه کند. لازم به ذکر است که در طرح اصلی ناسا، فضاپیمای حامل نمونه‌ها پس از صعود به مدار مریخ، به یک فضاپیمای دیگر وصل می‌شد و سپس به زمین بازمی‌گشت.

البته طرح بوئینگ همچنان هزینه‌های نسبتاً بالایی دارد. برای مثال، یک پرتاب راکت سامانه پرتاب فضایی احتمالاً ۲ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. ناسا علاقه‌مند است که در فرودگر از یک ماژول صعود کوچک‌تر از چیزی که بوئینگ پیشنهاد داده است، استفاده کند. آن‌ها شاید حتی راضی شوند که تمام ۴۳ محفظه تیتانیمی نمونه‌های مریخ‌نورد استقامت را بازنگردانند.

ناسا همچنان پذیرای ایده‌های دیگری برای مأموریت خود است. این آژانس فضایی پس از بررسی تمام ایده‌ها به طراحی مجدد مأموریت خود می‌پردازد. علی‌رغم تمام این بازنگری‌ها، ناسا اعلام کرده است که مأموریت بازگرداندن نمونه مریخ هچمنان یکی از اولویت‌های اصلی‌اش است.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا