بازی

عربستان سعودی ۱۳ میلیارد دلار برای خرید یک ناشر بازی هزینه خواهد کرد

عربستان سعودی ۱۳ میلیارد دلار برای خرید یک ناشر بازی هزینه خواهد کرد

طبق اخبار دولتی، عربستان سعودی ۳۷.۸ میلیارد دلار دیگر در صنعت بازی سرمایه‌گذاری خواهد کرد که حدود ۱۳ میلیارد دلار آن برای خرید یک ناشر پیشرو به کار خواهد رفت.

این سرمایه‌گذاری‌ها از طریق گروه بازی‌های هوشمند کشور (Savvy Games Group) که متعلق به صندوق سرمایه‌گذاری مستقل PIF است، انجام می‌شود و هدف آن تبدیل شدن به یک عنصر اصلی در صنعت بازی است.

مطلب پیشنهادی:چرا بازی‌ها به اندازه‌ی قبل جذاب نیستند؟تماشا کنید
چرا بازی‌ها به اندازه‌ی قبل جذاب نیستند؟

از این سرمایه‌گذاری‌ها، ۷۰ میلیارد ریال (۱۸.۶ میلیارد دلار) برای تصاحب سهام اقلیت در چندین «شرکت کلیدی» که از برنامه توسعه گروه حمایت می‌کنند، استفاده خواهد شد و ۵۰ میلیارد ریال (۱۳.۳ میلیارد دلار) برای خرید و تصاحب یک ناشر بازی پیشرو برای تبدیل شدن به یک شریک توسعه استراتژیک، اختصاص یافته است.

رقم خرید ۱۳ میلیارد دلاری احتمالاً کمتر از قیمت درخواستی بزرگ‌ترین ناشران ثالث، مانند EA و Take-Two خواهد بود، اما به طور بالقوه می‌تواند یک معامله بزرگ را برای بسیاری دیگر همچون کپکام یا یوبیسافت تضمین کند.

بازی

علاوه بر این، اخبار دولتی عربستان سعودی اعلام کرده که ۲ میلیارد ریال (۴۸۱ میلیون دلار) برای سرمایه‌گذاری در «اخلالگران صنعت برای رشد بازی‌ها در مراحل ابتدایی» و شرکت‌های ورزش‌های الکترونیکی ذخیره می‌شود. در نهایت، ۲۰ میلیارد ریال (۴.۸ میلیارد دلار) برای «شرکای صنعتی کاملا توسعه‌یافته» سرمایه‌گذاری خواهد شد که تجربه و تخصص و ارزش به مجموعه حال حاضر گروه می‌افزایند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در بیانیه‌ای گفت:

گروه بازی‌های هوشمند بخشی از استراتژی جاه‌طلبانه ما است که هدف آن تبدیل عربستان سعودی به قطب جهانی نهایی برای بازی‌ها و ورزش‌های الکترونیکی تا سال ۲۰۳۰ است.

ما در حال بهره برداری از پتانسیل‌های دست نخورده در بخش ورزش‌های الکترونیکی و بازی‌ها هستیم تا اقتصاد خود را متنوع کنیم، نوآوری در این بخش را به پیش ببریم و پیشنهادات سرگرمی و رقابت‌های الکترونیکی را در سراسر پادشاهی گسترش دهیم.

مطلب پیشنهادی:چیزهایی که نباید به گیمرها گفته بشهعباراتی برای شروع جنگ
چیزهایی که نباید به گیمرها گفته بشه

صندوق سرمایه‌گذاری مستقل PIF که توسط ولیعهد محمد بن سلمان ریاست می‌شود، در سال‌های اخیر بر توسعه‌دهندگان بازی‌های متعددی سرمایه‌گذاری کرده است.

این اقدامات شامل خرید ۵.۰۱ درصد از سهام نینتندو در سال جاری، ۵ درصد سهام در کپکام و نکسون و میلیاردها سرمایه‌گذاری در سهام اکتیویژن بلیزارد، الکترونیک آرتز، امبریستر و تیک-تو است.

بازی

مقامات عربستان سعودی گفته‌اند که این سرمایه‌گذاری‌ها به مدرن‌سازی پادشاهی کمک می‌کند، اما به دلیل نقض شدید حقوق بشر در این کشور، این سرمایه‌گذاری‌ها با پیامدهای منفی همراه بوده است.

شایان ذکر است، ولیعهد از سوی سازمان اطلاعات آمریکا به دستور قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار، متهم شده است. این کشور همچنین درگیر یک جنگ بحث برانگیز در یمن است و در طول تاریخ به سرکوب فعالان زن و همجنس‌گرایی پرداخته است.

رئیس بازوی سرمایه‌گذاری بازی‌های عربستان سعودی چنین نگرانی‌هایی را «تصوراتی قدیمی» از این کشور خواند و آن‌ها را رد کرده است.

مطلب پیشنهادی:ما از ویدیوگیم چی یاد می‌گیریم؟وقتی ویدیوگیم تبدیل به معلم میشه
ما از ویدیوگیم چی یاد می‌گیریم؟


بهترین مینی سریال هایی که میتونین ببینید!

تماشا از یوتیوب lastech سینما

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا