تکنولوژی

شرکت Airbnb کسب‌وکار خود را در چین تعطیل می‌کند

به گفته دو منبع آگاه، شرکت ایربی‌ان‌بی (Airbnb) که در زمینه اجاره مکان‌های اقامتی فعالیت می‌کند، قصد دارد کسب‌وکار محلی خود در کشور چین را تعطیل کند.

طبق گزارش‌های منتشر شده، تمام داده‌های مربوط به چین شامل خانه‌ها و تجربیات تا تابستان امسال از Airbnb حذف خواهد شد. با این وجود، فعالیت‌های این شرکت در چین با تمرکز روی مسافرانی که قصد انجام سفرهای خارجی دارند، ادامه پیدا می‌کند.

مشکلات Airbnb در چین

Airbnb

Airbnb اولین بار خدمات خود را سال 2016 در چین ارائه کرد و از آن زمان تاکنون با رقابت شدیدی از سوی نمونه‌های چینی مواجه شده است. طبق گزارش‌های منتشر شده، بازار ایربی‌ان‌بی در چین، در گذشته نیز بسیار پرهزینه و پیچیده بوده و اکنون با همه‌گیری کرونا، مشکلات و تاثیر آن‌ها روی عملکرد آن افزایش پیدا کرده است.

با وجود اینکه Airbnb در چین برندسازی خوبی داشته و همچنین «نیتن بلکارچک»، بنیانگذار آن به عنوان رئیس این بخش منصوب شده، فعالیت این پلتفرم در چین تقریبا 1 درصد از درآمد چند سال گذشته آن‌ها را به خود اختصاص داده است.

طبق گفته منابع، سفرهای خارجی چین فرصت مهم‌تری برای Airbnb محسوب می‌شود و آن‌ها اکنون روی جذب مسافران چینی تمرکز خواهند کرد که که قصد سفر به خارج را دارند. یکی از منابع CNBC همچنین توضیح می‌دهد که ایربی‌ان‌بی همچنان در پکن دفتری با صدها کارمند خواهد داشت.

Airbnb

سهام این شرکت در سال جاری میلادی هم‌راستا با سایر کمپانی‌های دنیای فناوری، کاهش قیمت را تجربه کرده و بیش از 30 درصد سقوط کرده است. با این وجود ارزش سهام آن همچنان بالاتر از قیمتش در زمان عرضه اولیه در سال 2020 و پیش از همه‌گیری کووید-19 است. Airbnb در روزهای اولیه همه‌گیری با مشکل مواجه شده بود و حدود 25 درصد از کارکنانش را اخراج کرد. سپس در نوامبر سال 2020 یک شرکت عمومی شد.

با شروع دوباره مسافرت‌های کاربران، تجارت Airbnb نیز کمی بهبود یافته و امسال شاهد افزایش اجاره‌های بلندمدت خود بوده است. با این حال، بخش چین همچنان رشد بسیار کندتری داشته، زیرا بارها برای مقابله با موج‌های شیوع کرونا، تعطیل شده است.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا