شبكه اجتماعی

شبکه اجتماعی مشهور ترکیه فیلتر شد

بر اساس گزارشات بدست آمده رگولاتور مخابرات ترکیه اعلام داشت که  وب سایت شبکه اجتماعی  اکسی سوزلوک (ekşi sözlük) که کاربران می‌توانند به صورت ناشناس در آن پست ارسال کرده و درباره هر موضوعی، صحبت کنند، روز گذشته فیلتر شد.

Ekşi Sözlük یک شبکه اجتماعی به عنوان فرهنگ لغت فرامتن مشترک است که به عنوان شبکه‌های اجتماعی است که بر اساس مشارکت کاربر ساخته شده اند. شبکه اجتماعی  اکسی سوزلوک در حال حاضر یکی از بزرگترین شبکه‌های اجتماعی در ترکیه با بیش از 400000 کاربر ثبت است و تعداد نویسندگان در آن حدود 110000 نفر است.

Ekşi Sözlük به عنوان یک شبکه اجتماعی آنلاین، نه تنها توسط هزاران نفر برای به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد موضوعات مختلف از موضوعات علمی گرفته تا مسائل زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه به عنوان یک فضای اجتماعی- سیاسی مجازی برای برقراری ارتباط مورد مناقشه و به اشتراک گذاشتن دیدگاه های شخصی استفاده می شود.

در همین راستا روزنامه تکویم (تقویم) ترکیه که یک روزنامه ترکی متعلق به گروه Kalyon (شرکت ترکی است که منافع عمده ای در ساخت و ساز دارد)  است این سایت را به عنوان منبع اطلاعات نادرست معرفی می‌کند.

همچنین روزنامه ینی آکیت (توافق جدید) که یکی از روزنامه‌های اسلامی و محافظه کار ترکیه است مدعی شد پست‌هایی که در این پلتفرم ارسال شده بودند، ارتش ترکیه را هدف گرفته بودند. اما منتقدان دولت همانند «اکرم امام‌اوغلو»، شهردار استانبول، این اقدام را محکوم کرد.

گروه شبکه اجتماعی “اکسی سوزلوک” در توییتر اعلام کرد: «از تصمیمی که در مورد ممنوعیت دسترسی وجود دارد مطلع شدیم، اما از جزئیات اطلاعی نداریم، سعی می کنیم از مسئولان اطلاعات بگیریم. به محض دریافت اطلاعات، آن را به اشتراک خواهیم گذاشت.»

پیش از این اتفاقات  شبکه اجتماعی توییتر نیز پس از زلزله  ششم فوریه و انتقاد دولت از انتشار اطلاعات نادرست در این پلتفرم، فیلتر شده بود.

بر اساس گزارشات ثبت شده، این اولین بار نیست که دولت ترکیه، دسترسی به پلتفرم‌های شبکه اجتماعی محبوب و معروف را مسدود کرده است. توییتر، یوتیوب و فیس بوک در ترکیه برای دفعات متعدد در معرض محدودیت‌ و فیلترینگ قرار گرفته‌اند. 

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا