رمز ارز

روش های تامین سرمایه جمعی (Crowdfunding) با رمزارز

زمان مطالعه: 6 دقیقه

تامین سرمایه جمعی فرآیندی است که به پروژه‌های تازه طراحی شده یا تازه‌تأسیس کمک می‌کند تا سرمایه لازم برای پیشبرد اهداف را جذب کنند. ارزهای دیجیتال که تحولات زیادی در صنایع مختلف به وجود آورده‌اند، تأثیر زیادی در حوزه تأمین مالی نیز داشته‌اند. در این مقاله به بررسی تامین سرمایه جمعی با رمزارزها خواهیم پرداخت و بهترین پلتفرم‌ها برای سرمایه‌گذاری روی پروژ‌ه‌های جدید با استفاده از ارزهای دیجیتال را معرفی خواهیم کرد.

بلاکچین و تحول صنایع مختلف

فناوری بلاکچین بر حوزه‌های متعددی تأثیرات فراوانی داشته است. به همین دلیل انتظار می‌رود شاهد تأثیر این فناوری در تامین سرمایه جمعی (Crowdfunding) نیز باشیم. در حال حاضر چندین محصول و پلتفرم برای تامین سرمایه جمعی با رمزارزها توسعه داده شده است و به نظر می‌رسد این روند همچنان ادامه داشته باشد.

دریافت ۳۰,۰۰۰ شیبا رایگان
فقط با ثبت نام در صرافی ارز پلاس ۳۰,۰۰۰ شیبا هدیه بگیر!
دریافت جایزه

تامین سرمایه جمعی فرآیندی است که از طریق آن متولیان و توسعه‌دهندگان یک پروژه از افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری دعوت می‌کنند تا سهام یا امتیاز محصول یا پروژه مورد نظر را خریداری کنند. بدین ترتیب افراد مستقل یا کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند سرمایه‌های قابل‌توجهی جمع‌آوری کنند و ایده‌های خود را توسعه دهند.

بهترین پلتفرم‌های تامین سرمایه جمعی با رمزارز

فناوری بلاکچین از یک مزیت مهم برای رویدادهای تامین مالی برخوردار است. این مزیت شفافیت، امنیت و محافظت از دارایی سرمایه‌گذاران و همچنین رعایت حق مالکیت توسعه‌دهندگان است. در ادامه ۱۰ پلتفرم برتر تامین سرمایه جمعی به وسیله رمزارز را معرفی خواهیم کرد.

تالی کوین

تالی کوین (TallyCoin) یک پلتفرم تامین مالی جمعی محسوب می‌شود که روی بلاکچین بیت کوین توسعه یافته است. این پلتفرم سیستم نرم‌افزاری companion node را طراحی کرده است. به کمک این نرم‌افزار، توسعه‌دهندگان کمک‌های مالی را به صورت مستقیم و در نودهای خصوصی خود دریافت خواهند کرد.

تالی کوین شعار زیر را برای پلتفرم خود انتخاب کرده است:

تک تک ساتوشی‌هایی که به شما اهدا می‌شود، متعلق به شما خواهد بود و هیچ کارمزدی (کمیسیون) دریافت نمی‌شود.

هر ساتوشی برابر با یک 0.00000001 BTC است. در واقع مهم‌ترین مزیت این پلتفرم عدم دریافت سهم واسطه‌گری در انتقال کمک‌های مالی به پروژه‌ها است.

تکرا اسپیس

Crowdfunding

تکرا اسپیس (Tecra Space) پلتفرمی غیرمتمرکز برای تامین سرمایه جمعی با رمزارز است که امکان تبادل دارایی‌های دیجیتال، اختراع‌ها و پروژه‌های مبتکرانه و سایر حقوق مالکیت فکری را فراهم می‌کند. در عین حال امکان توسعه توکن یا توکن‌سوزی نیز فراهم است. فعالیت‌های این استارت‌آپ در وسعت جهانی در حال انجام است. بدین ترتیب امکان جمع‌آوری سرمایه از سرتاسر جهان برای پروژه‌های تکنولوژیک و علمی یا استارت‌آپ‌ها با استفاده از توسعه توکن‌های جدید یا مبادله رمزارزها فراهم می‌شود.

مریدیو

تامین سرمایه جمعی به وسیله رمزارز

پلتفرم مریدیو (Meridio) یک بستر SaaS محسوب می‌شود که با استفاده از فناوری بلاکچین توسعه یافته است. هدف این پلتفرم تبدیل ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد به ارزهای دیجیتال است. در پلتفرم مریدیو سرمایه‌گذاران می‌توانند با دور زدن تمام واسطه‌ها، مستقیماً با مالکان و متولیان پروژه‌ها ارتباط برقرار کنند. حوزه کاری این پلتفرم املاک و مستغلات است. طبق ادعای مدیران Meridio، تمام معاملات و تراکنش‌های این پلتفرم به صورت رسمی ثبت می‌شود.

کوانتوم

کوانتوم (QuantumRE) از دیگر پلتفرم‌های برتر در حوزه تامین سرمایه جمعی به وسیله رمزارزها است. این پلتفرم صاحبان املاک و سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد تا مجموعه‌ای از دارایی‌ها را ایجاد و با یکدیگر تبادل کنند. سایر افراد نیز می‌توانند روی پروژه‌های لیست‌شده در کوانتوم سرمایه‌گذاری کنند. در این پلتفرم نیز از توکن‌های مبتنی بر بلاکچین برای Crowdfunding استفاده می‌شود.

کیک استارتر

در دسامبر ۲۰۲۱ پلتفرم کیک‌استارتر (Kickstarter) شروع فعالیت‌های خودش را در حوزه تامین سرمایه به وسیله ارزهای دیجیتال به طور رسمی اعلام کرد. کمپین‌های این مجموعه ایده‌ها را به واقعیت تبدیل می‌کند. به کمک کیک‌استارتر توسعه‌دهندگان و ایده‌پردازان جدید‌ترین پیشنهادهای خود را با سرمایه‌گذاران در میان می‌گذراند تا سرمایه‌های قابل قبولی برای توسعه پروژه به دست آورند.

گیت کوین

تامین سرمایه جمعی به وسیله رمزارز

گیت کوین (GitCoin) یک پلتفرم برای توسعه نرم‌افزار به صورت متن‌باز است. از ویژگی‌های گیت کوین می‌توان به تامین سرمایه جمعی، اهدای پاداش به توسعه‌دهندگان، جست‌وجو برای یافتن پروژه‌های خاص و ادغام با پلتفرم هکاتون (hackathons) اشاره کرد. این پلتفرم با استفاده از فناوری وب ۳ توسعه یافته است. فریلنسرها با زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی مثل  Python، Rust، Ruby، JavaScript، Solidity، HTML، CSS و Design فعالیت خود را در این پلتفرم به سرمایه‌گذاران معرفی می‌کنند.

گیت کوین به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که به رهبران بازارهای گوناگون تبدیل شوند. به علاوه امکان انتخاب پروژه‌ها و فناوری‌های خاص و برقراری ارتباط به صورت مستقیم با تیم توسعه برای تزریق کمک‌های مالی دوره‌ای فراهم است.

وی فاندر

وی فاندر (WeFunder) خود را به عنوان «کیک‌استارتری برای سرمایه‌گذاری» معرفی می‌کند. در این پلتفرم افراد عادی می‌توانند روی استارت‌آپ‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند. پروژه‌های لیست‌شده در وی‌فاندر معمولاً در ابتدای راه هستند و هنوز اعتبار چندانی ندارند. با توجه به قوانین این پلتفرم، حداقل میزان سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها ۱۰۰ دلار است.

استارت انجین

استارت انجین (StartEngine) در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد و یکی از بهترین پلتفرم‌های تامین سرمایه جمعی با رمزارز محسوب می‌شود. هر شخصی از طریق این پلتفرم می‌تواند سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های آینده‌دار را آغاز کند. ارائه خدمات به همه سرمایه‌گذاران و عدم سخت‌گیری برای لیست کردن پروژه‌های جدید، جزو مزیت‌های پلتفرم StartEngine است.

کوین استارتر

تامین سرمایه جمعی با رمزارز

کوین استارتر (CoinStarter) اولین پلتفرم مبتنی بر بلاکچین برای تشکیل کمپین‌های سریع در جهت تامین سرمایه جمعی محسوب می‌شود. این پلتفرم تلاش می‌کند مراحل سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های جدید را تسهیل کند و به علاوه شفافیت فرآیندها را افزایش دهد. کارآفرینان و توسعه‌دهندگان با استفاده از کوین استارتر می‌توانند شانس خود را برای جذب سرمایه امتحان کنند.

پولکا استارتر

تامین سرمایه جمعی

پولکااستارتر (PolkaStarter) پروتکلی است که برای استخرها و مزایده‌های توکن‌های زنجیره‌ای توسعه یافته است و به پروژه‌ها کمک می‌کند تا سرمایه خود را در بستری غیرمتمرکز و تعاملی افزایش دهند. این پلتفرم در شبکه پولکادات توسعه یافته است. از طریق این پلتفرم جذب سرمایه سرعت بیشتری گرفته و امنیت سرمایه‌گذاری بیشتر شده است.

خلاصه مطلب

ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین کمک زیادی به پیشرفت صنعت تامین سرمایه جمعی کرده‌اند. امروزه پلتفرم‌های زیادی مثل کیک‌استارتر، گیت کوین، وی‌فاندر و … توسعه یافته‌اند که فرآیندهای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جوان را تسهیل کرده‌اند. حالا تامین سرمایه جمعی به وسیله رمزارزها یک روش آسان، مطمئن و پرطرفدار برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. قطعاً در سال‌های آینده اخبار مهم‌تر و تأثیرگذارتری پیرامون ارتباط صنعت Crowdfunding با کریپتو خواهیم شنید.

پلتفرم‌های پیشنهادشده در این مقاله ارتباطی با وب‌سایت رمزارز نیوز ندارد و صرفاً برای آموزش است. بنابراین در صورتی که تمایل به استفاده از خدمات پلتفرم‌های ذکرشده دارید، مسئولیت تمام اتفاقات بر عهده سرمایه‌گذار یا ارائه‌دهنده خدمات خواهد بود و وب‌سایت رمزارز نیوز نقش یا دخل و تصرفی در این موضوع ندارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا