رمز ارز

توکن خلیج فارس چه تأثیری بر ارزش دلار خواهد داشت؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

همان‌طور که در اخبار قبلی هم گزارش شد، دو کشور ایران و روسیه از سال گذشته و به دلیل تحریم‌های غرب، استفاده از ارزهای ملی را در تسویه حساب‌های تجاری خارجی گسترش داده‌اند. به تازگی هم اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه بانک مرکزی ایران در حال همکاری با دولت روسیه برای انتشار یک ارز دیجیتال مشترک جدید (در قالب یک استیبل‌کوین با پشتوانه طلا) است.
کریس دوونشایر-الیس (Chris Devonshire-Ellis)، رئیس شرکت سرمایه‌گذاری Dezan Shira & Associates، در این رابطه می‌گوید:

راه‌اندازی احتمالی توکن خلیج فارس توسط روسیه و ایران، در آینده نزدیک برتری دلار را تهدید نمی‌کند، اما در طول زمان و با تشویق سایر کشورها برای استفاده از ارزهای دارای پشتوانه، می‌تواند به تضعیف آن کمک کند.

به گفته این تحلیلگر، ظهور شبکه‌ بزرگتری از توکن‌های دارای پشتوانه می‌تواند به کشورها کمک کند تا با ارائه جایگزینی برای سیستم بانکی سوئیفت، دلار آمریکا و یورو، تحریم‌های غرب را دور بزنند.
پائول گونچاروف (Paul Goncharoff)، مدیر بخش تحقیقات ارزهای دیجیتال در Dezan Shira & Associates نیز معتقد است که راه‌اندازی توکن خلیج فارس را می‌توان به عنوان یک «تغییر ساختاری» توصیف کرد که نه تنها برای دلار آمریکا، بلکه برای بانک‌های مرکزی سراسر جهان، پیامدهای جدی خواهد داشت.
به گفته گونچاروف، ظهور یک توکن مبتنی بر دارایی با ارائه یک جایگزین امن و بسیار جذاب که نمی‌تواند علیه مالکان و کاربران مورد استفاده قرار گیرد، چالشی جدی برای ارزهای سنتی فیات ایجاد می‌کند.

منبع

اسپوتنیک نیوز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا