بازی

بلیط چارتر | مزایا و معایب خرید بلیط چارتر

بلیط چارتر | مزایا و معایب خرید بلیط چارتر

سلب مسئولیت: lastech صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

قطعا تا کنون نام بلیط یا پرواز چارتر به گوش شما خورده است. دراین مطلب قصد داریم با بلیط چارتر | مزایا و معایب خرید بلیط چارتر بیشتر آشنا شویم. در ادامه با ما همراه باشید تا با هم به مطالعه مفهوم بلیط چارتر و مزایا و معایب آن بپردازیم.

منظور از بلیط چارتر چیست؟

اولین و متفاوت‌ترین نکته که درباره بلیط هواپیمای چارتر وجود دارد این است که این بلیط هواپیما، مدام تغییر قیمت دارد و در اکثر مواقع، نسبت به بلیط هواپیما سیستمی خیلی ارزان‌تر است. در واقع بعضی از آژانس‌های مسافرتی همه‌ی صندلی‌های یک هـواپیما یا بخشی از آن را برای مدتی معلوم پیش خرید می‌کنند و به این ترتیب، قیمت بلیط هواپیما را خودشان تعیین می‌کنند. حال شاید از خودتان بپرسید که این تغییر قیمت دقیقا به چه بستگی دارد؟ تغییر قیمت بلیط هواپیما چارتر بـه میزان تقاضای مسافران بستگی دارد.

در زمانی که میزان تقاضا بالا باشد مانند عیدها یا ایام نوروز، قیمت این بلیط‌ها بالا می‌رود. هر زمان هم که تقاضا کم‌تر باشد مانند فصل‌های کم گردشگر، قیمت این بلیط‌های هواپیما پایین‌تر می‌آید. علاوه بر این، هر چه به زمان پرواز نزدیک‌تر بشوید، قیمت این بلیط‌ها با توجه به تعداد آن‌ها کمتر و یا بیشتر می‌شوند. بزرگترین عیب این نوع بلیط هواپیما، این است که نمی‌توانید آن را لغو کنید یا پس دهید و در ضمن قیمت بلیط هواپیما برای همه‌ی افراد با هر سن و سالی یکسان است و مانند بلیط سیستمی نیست. برای خرید بلیط چارتر می‌توانید به سایت و یا اپلیکیشن سفرمارکت مراجعه کنید.

به غیر از بلیط چارتر، چه نوع بلیط‌های دیگری وجود دارند؟

به صورت کلی بلیط‌های هواپیما به دو دسته چارتر و سیستمی تقسیم می‌شوند. بلیط هواپیما سیستمی به بلیط‌های هواپیمایی گفته می‌شود که چه آن‌ها را از آژانس‌های مسافرتی بخرید و چه مستقیما از خود شرکت‌های هواپیمایی، هیچ تفاوتی ندارد چرا که قیمت آن‌ها یکی است. قیمت این بلیط‌ها بر اساس مصوبه شرکت‌ هواپیمایی تعیین می‌شود. مزیت‌های بلیط هواپیمای سیستمی این است که اولا بلیط هواپیمای سیستمی قابل باز پس دادن یا همان استرداد است؛ یعنی اگر به هر دلیلی شما بلیط را خریداری کنید و پیش از پرواز منصرف شوید، مقداری از پول شما بـه عنوان جریمه برداشته می‌شود و باقی پولتان به شما برگردانده می‌شود. یکی دیگر از خوبی‌هایی که بلیط هواپیما سیستمی دارد، تـفاوت قیمت بلیط هواپیما بـرای افراد بزرگسال و کوچک و افراد با سن‌های مختلف است. مثلا بلیط هواپیما افراد کم سن و سال نسبت به افراد بزرگسال هزینه‌ی کم‌تری دارد. بنابراین اگر دارید با خانواده‌ای که در آن افراد با سن‌های مختلف وجود دارند، سفر می‌کنید بهتر است بلیط سیستمی بخرید. برای خرید بلیط هواپیما می‌توانید به سفرمارکت مراجعه کنید.

مزایای بلیط‌های چارتر نسبت به بلیط‌های سیستمی و معمولی چیست؟

بیشتر اوقات بلیط‌های چارتری را با قیمت‌هایی کم‌تر از قیمت بلیط‌های سیستمی پیدا خواهید کرد. مثلا شما برای تهیه بلیط اگر بلیط چارتری مناسبی پیدا کنید احتمالا قیمتی کم‌تر از حالت عادی دارد. نکته جالب دیگر در مورد بلیط‌های چارتری این است که بعد از خرید، شما تفاوتی با دیگر افرادی که بلیط آن ‌پرواز را به ‌شکل سیستمی دریافت کرده‌اند ندارید. البته خرید بلیط‌های چارتری همیشه بهترین گزینه نیست!

قیمت بلیط‌های چارتر معمولا پایین‌تر است

همان‌طور که ذکر شد، معمولا بلیط‌های چارتری قیمت پایین‌تری دارند. این ‌مزیت باعث شده است که افراد بیشتری به خرید آن‌ها متمایل باشند. اگر به دنبال خرید تورهای مسافرتی یا مقاصد داخلی و خارجی دیگری هستید بد نیست که درباره بلیط‌های چارتری اطلاعات بیشتری داشته باشید. نگران این ‌که ممکن با خرید بلیط‌های چارتری، خدمات کم‌تری دریافت کنید نباشید. پس از خرید فرقی میان مسافران وجود ندارد و شما همان خدمات و امکاناتی را دریافت خواهید کرد که افراد با بلیط‌های سیستمی دریافت می‌کنند.

قیمت بلیط هواپیما چارتر با سیستمی چه تفاوتی دارد؟

درباره بلیط سیستمی باید گفت که از ماه سوم یعنی خردادماه سال ۱۳۹۵، قیمت این نوع بلیط آزادسازی شد و برای آن سقف و کف تعیین شد. به این معنا که آژانس‌های هـواپیمایی می‌توانند بلیط را طبق کلاس پرواز و یا خدمات ارائه شده تا ۳۰ درصد بیشتر از نرخ مصوب بفروشند و بیشتر از این حد را مجاز نیستند و تخلف محسوب می‌شود. قیمت بلیط‌های چارتر را هم خود آژانس مسافرتی تعیین می‌کند و بسته به شرایط مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

با مطالعه این مقاله شما به راحتی می‌توانید مناسب‌ترین بلیط هواپیما را خریداری کنید و یک فرد حرفه‌ای در زمینه خرید بلیط هواپیما، فروش بلیط هواپیما، پیدا کردن بلیط ارزان هواپیما، انتخاب صحیح بلیط هواپیما سیستمی و یا بلیط هواپیما چارتر باشید. پس فقط کافی است برای خرید بلیط هواپیما با بهترین قیمت و مقایسه قیمت‌های بلیط هواپیما شرکت‌های مختلف، در سفرمارکت، شهر مبدا و مقصد و موارد مورد نیازتان را کامل کنید و بهترین و ارزانترین بلیط هواپیما را خریداری کنید.

چرا بلیط چارتر ارزان‌تر است؟

در اول هر فصل و یا هر سال، آژانس‌های مسافرتی همه یا بخشی از بلیط‌های هواپیما در مسیرهای پر رفت و آمد را می‌خرند و به این دلیل که بلیط‌ها را به صورت یکجا و عمده می‌خرند، شرکت‌های هواپیمایی تخفیف قابل ملاحظه‌ای به آن‌ها می‌دهند. این تخفیف ویژه باعث می‌شود بلیط‌های چارتر ارزان‌تر از بلیط‌های معمولی (سیستمی) باشند. البته باید به یک نکته توجه داشت که میزان سود چارترکننده از هر بلیط در قیمت نهایی بلیط تاثیر بالایی دارد. بلیط‌های چارتر در شرایط معمولی باید قیمت ارزان‌تری داشته باشند. شرکت‌های هواپیمایی برای آن که از ضرر جلوگیری بکنند، بلیط‌های خود را با قیمت ارزان‌تر و عمده به چارترکنندگان می‌فروشند. آژانس‌های چارترکننده نیز می‌توانند از محل صرفه جویی از تخفیف گرفته شده از ایرلاین‌ها، هم سود ببرند و هم به مشتریان خود تخفیف بدهند. نکته مهم در فروش بلیط‌های چارتر، این است که آژانس، بلیط‌ها را در زمان مناسب و قبل از پرواز به فروش می‌رساند. بلیط لحظه آخری در اصل نوعی بلیط چارتر است که به دلیل به فروش نرفتن، در لحظات آخر قبل از پرواز به فروش می‌رسد و قیمت کم‌تری نسبت به بلیط چارتر دارد. برای مثال اگر به دنبال نکاتی برای خرید ارزان بلیط هواپیما استانبول هستید، پیشنهاد ما خرید بلیط لحظه آخری است. بلیط‌های لحظه اخری از این جهت ارزان‌تر هستند که چارتر کننده‌ها در فروش این بلیط‌ها به دنبال کم‌تر کردن ضرر خود هستند.

معایب بلیط چارتر چیست؟

هر چیزی در کنار مزایای خود، معایبی نیز دارد. در ادامه برخی از معایب بلیط چارتر آورده شده است:

قیمت بلیط چارتر برای کودکان و بزرگسالان تفاوتی ندارد

برای تهیه تور یا رزرو بلیط هواپیما شرکت‌ها قیمت‌های مختلفی برای کودکان و افراد بزرگسال در ‌نظر می‌گیرند. بلیط هواپیما سیستمی برای کودکان زیر 12 سال قیمت کم‌تری نسبت به افراد بالای 12 سال دارد. این ‌رقم عددی تقریبا نصف قیمت بلیط را دارد. اما در فروش بلیط‌های چارتری تفاوتی بین کودکان و بزرگسالان در ‌نظر گرفته نمی‌شود.

همین موضوع باعث می‌شود تا گاه در سفر‌هایی که کودک همراه شما است مجبور به پرداخت مبلغی حتی بیشتر از بلیط‌های سیستمی بشوید! پس یکی از زمان‌هایی که بهتر است بلیط چارتری را رها کنید و همان بلیط سیستمی و عادی را خریداری کنید، زمانی است که همراهان زیر 12 سال در سفر دارید؛ خصوصا در یک سفر خانوادگی. برای مقایسه قیمت‌هایی که گفته می‌شود می‌توانید به این لینک مراجعه کنید و قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید تا تفاوت حالت‌ها را دقیقا ببینید.

امکان لغو بلیط چارتر وجود ندارد

یکی از امکان‌های خوب و خدماتی که به شما در سفر‌ها کمک می‌کند، امکان کنسل ‌کردن بلیط است. دلایل بسیاری هستند که باعث می‌شوند شما سفر خود را لغو کنید یا به تاریخ دیگری موکول کنید. هنگامی که شما بلیط سیستمی یا همان بلیط‌های عادی خریداری کرده باشید به ‌راحتی با قوانین استرداد بلیط امکان لغو بلیط را خواهید داشت. با ‌توجه ‌به زمان باقی‌مانده تا ساعت و روز پرواز مبلغی برای لغو از شما کم خواهد شد که ارزش آن را دارد. یکی از معایب بلیط‌های چارتری قوانین متفاوت آن برای لغو پرواز است. فرض کنید برای خرید تور اقدام کرده باشید و نیاز به تعویض تاریخ آن داشته باشید.

اگر نتوانید این ‌کار را انجام دهید بسیار ناراحت‌کننده خواهد بود. پس بهتر است اگر می‌خواهید فرصتی برای کنسلی بلیط خود داشته باشید از بلیط‌های سیستمی بهره ببرید. هنگام خرید بلیط چارتری حتما درباره قوانین لغو بلیط مطالعه داشته باشید.

بلیط چارتر در روز‌های شلوغ سال گران‌تر است

در برخی روز‌ها تعداد مسافران بیشتر است و همه وسایل نقلیه با سرعت بیشتری پر می‌شوند. در روز‌های پیک سفر مانند تعطیلات نوروز یا برخی روز‌های خاص برای مقصد‌های مختلف تعداد مسافران بیشتر است و متقاضیان خرید بلیط افزایش پیدا می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که قیمت بلیط‌های چارتری افزایش داشته باشند. اگر قصد سفر در چنین روز‌هایی را دارید بهتر است از روز‌ها قبل اقدام به خرید بلیط سیستمی کنید.

قیمت بلیط چارتری در این‌ روز‌ها ممکن است حتی از قیمت بلیط سیستمی نیز گران‌تر باشد و شانس پیدا کردن آن نیز نسبت به روز‌های عادی کم‌تر است!

سخن آخر

در این مطلب با بلیط چارتر و مزایا و معایب آن آشنا شدیم. دیدیم که به عنوان مثال اگر شما خانواده‌ای بدون فرزند باشید که بخواهید در روزهای خلوت به سفر بروید، بهترین گزینه برای شما بلیط چارتر است. اما اگر کودکانی همراه خود دارید و یا در شلوغی سفر می‌کنید، لازم است پیش از سفر، نگاهی نیز به قیمت بلیط‌های سیستمی نیز بیندازید.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا