روباتيك

با کپلر، رقیب چینی اپتیموس آشنا شوید!

با کپلر، رقیب چینی اپتیموس آشنا شوید!

روبات کپلر که با هزینه ۳۰ هزار دلار ساخته شده، مجهز به دست‌های هوشمند با ۱۲ درجه آزادی است و کل بدن آن در مجموع دارای ۴۰ درجه آزادی است. تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌های جهانی با هدف دستیابی به هوش مصنوعی مجسم و توسعه سیستم‌های روباتیک سازگار جهانی، در حال ورود به حوزه روبات‌های انسان‌نما هستند.

یکی از این شرکت‌ها، شرکت روباتیک چینی کپلر یا Kepler است که قرار است روبات انسان نمای «Forerunner» خود را در نمایشگاه سی‌ای‌اس (CES) ۲۰۲۴ که هفته آینده در لاس وگاس آغاز می‌شود، به نمایش بگذارد. کپلر ادعا می کند که سری Forerunner همه آن قابلیت‌های پیشرفته در حرکات بدن، کنترل دقیق دست و درک بصری پیچیده را به نمایش می‌گذارد. این امر آن را به یک رقیب سرسخت برای اوپتیموس، روبات انسان‌نمای تسلا تبدیل می‌کند.

این شرکت ادعا می‌کند که روبات انسان‌نمای آن قصد دارد «با استفاده از فناوری‌های پیشرفته بهره‌وری را افزایش دهد و رسیدن به رویای «هفته کاری سه روزه» را تسریع بخشد. دبو هو، یکی از بنیانگذاران این شرکت، در بیانیه‌ای گفت: این تغییر به انسان‌ها این امکان را می دهد که زمان بیشتری را به تلاش‌های معنادار، مانند اکتشافات فضایی اختصاص دهند.

روبات انسان نما کپلر از سری Forerunner یک روبات همه‌کاره و چندمنظوره است. این روبات پیشرفته با قد ۱۷۸ سانتی متر و وزن ۸۵ کیلوگرم، دارای یک دست هوشمند با ۱۲ درجه آزادی است. این روبات با مجموع ۴۰ درجه آزادی در سراسر بدن خود، در مسیریابی چالش برانگیز، دارای عملکردی عالی است.

 

با کپلر، رقیب چینی اپتیموس آشنا شوید!

توانایی‌های چشمگیر روبات انسان‌نمای کپلر توسط یک سیستم با تکنولوژی بالا الهام گرفته از اوپتیموس تسلا، با استفاده از محرک پیچ غلتکی و فناوری محرک چرخشی تامین می‌شود. این سیستم به روبات اجازه می‌دهد تا حرکات پیچیده بدن، کنترل دقیق دست و ادراک بصری پیشرفته را انجام دهد.

محرک پیچ غلتکی مسئولیت اندام‌های روبات را بر عهده می‌گیرد و نیروی رانش قوی ۸۰۰۰ نیوتن را وارد می کند. محرک چرخشی که در کمر و مفاصل کار می‌کند، با تولید حداکثر گشتاور ۲۰۰ نیوتن‌متر و تکرار حرکات با دقت بالا در ۰.۰۱ درجه، پشتیبانی قوی را برای تحرک روبات فراهم می‌کند. این باعث می‌شود حرکات بدن روبات متعادل و کارآمد باشد.

روبات کپلر برای درک محیط اطراف خود به مجموعه‌ای از حسگرها در سر خود متکی است. این شامل یک دوربین دوچشمی با زاویه باز، یک آرایه میدان دور متشکل از از چهار میکروفون، یک شتاب سنج و یک AHRS (سیستم مرجع کنترل رفتار) است. این روبات با استفاده از یک ماژول صوتی مصنوعی و بلندگوهای استریوفونیک با مردم ارتباط برقرار می‌کند.

کپلر قصد دارد فروش روبات «Forerunner» خود را در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۴ آغاز کند. می‌توانید روبات Forerunner را با قیمت حدود ۳۰۰۰۰ دلار تهیه کنید که حدود 10 هزار دلار از اپتیموس تسلا گران‌تر است.

منبع: همشهری آنلاین

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا