موبایل

افزایش قیمت تعویض باطری آیفون

اپل اعلام کرد قیمت تعویض باطری برای همه گوشی های آیفون که پیش از سال ۲۰۲۲ عرضه شده اند از اول مارس، به میزان ۲۰ دلار افزایش پیدا می کند.

به گزارش lastech از ایسنا، در حال حاضر، دارندگان آیفون ۱۳ برای باطری جدید ۶۹ دلار پرداخت می کنند اما دو ماه دیگر، هزینه تعویض باطری به ۸۹ دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

افزایش قیمت باطری همچنین شامل مدل‌های قدیمی تر آیفون، بعضی از آی پدها و لپ تاپ های مک بوک می شود. قیمت‌ها در بعضی از بازارهای بین المللی اپل هم افزایش پیدا خواهد کرد.

در حال حاضر، همه مدل‌های آیفون ۱۴ ضمانت دارند و اگر مشکلی پیدا کنند، اپل به رایگان این گوشی‌ها را تعمیر خواهد کرد اما وقتی ضمانت یک ساله آنها تمام می شود، اپل برای تعویض باطری آنها ۹۹ دلار دریافت خواهد کرد.

این اقدام نشان می دهد اپل در حال تغییر قیمت‌ها در واکنش به هزینه های بالاتر نیروی کار و قطعات است. اگرچه تورم، اخیرا در آمریکا آهسته شده است اما این شرکت سال میلادی گذشته، اعلام کرد تورم بر کسب و کارش تاثیر گذاشته و قیمت آیفون را در بازارهای بین المللی متعدد افزایش داده بود.

این تغییر قیمت ممکن است باعث شود بعضی از کاربران، به جای تعویض باطری، تلفن خود را به مدل جدیدتر ارتقا دهند. همچنین ممکن است بعضی از کاربران به فروشگاه‌های تعمیرات متفرقه مراجعه کنند که هزینه پایین‌تری دارند.

تغییر هزینه تعویض باطری در گذشته، بر فروش آیفون تاثیر گذاشته بود. اواخر سال ۲۰۱۷ کاربران متوجه شدند اپل کد نرم افزاری اضافه کرده که آیفون های دارای باطری قدیمی تر را کند کرده است تا از خاموش شدن ناگهانی آنها به دلیل ضعیف شدن باطری، جلوگیری کند.

افشای این موضوع به رسوایی اپل منجر شد و این شرکت مجبور شد در برابر کنگره آمریکا پاسخگو شود و جریمه های بین المللی پرداخت کند. راهکار اپل برای مشتریان در آن زمان، تعویض باطری به قیمت ۲۹ دلار در مقایسه با قیمت قدیمی تر ۷۹ دلار بود. این تعویض باطری محبوبیت زیادی پیدا کرد و بسیاری از کاربران آیفون ترجیح دادند گزینه ارزان را انتخاب کنند. در نتیجه، فروش آیفون پیش از پایان این برنامه، کاهش یافت و پس از اتمام آن، دوباره افزایش پیدا کرد.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، تیم کوک، مدیرعامل اپل در سال ۲۰۱۹ تعویض ۲۹ دلاری باطری را به عنوان یکی از دلایل فروش ضعیف‌تر از حد مطلوب آیفون برشمرده بود.

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا