رمز ارز

ارز دیجیتال ETHW چیست؟ ماجرای فورک جدید اتریوم

زمان مطالعه: 6 دقیقه

ارز دیجیتال ETHW توسعه پیدا کرد تا از خسارت میلیون‌ها ماینر جلوگیری کند. در واقع این ارز دیجیتال نماد مقاومت ماینرها و اعضای جامعه اتریوم در مقابل رویداد مرج است. با وجود این که افراد زیادی شروع به استخراج این فورک اتریوم کردند اما چالش‌ها و مشکلات زیادی در این مسیر وجود دارد. در این مقاله ارز دیجیتال اتریوم اثبات کار را بیشتر می‌شناسیم و به مقایسه آن با اتریوم خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال ETHW چیست؟

ارز دیجیتال ETHW یا اتریوم اثبات کار فورکی از رمزارز اتریوم محسوب می‌شود که توسط یک ماینر چینی توسعه یافته است. این ماینر پس از رویداد مرج (Merge) رمزارز ETHW را توسعه داد.

دریافت ۲۰۰,۰۰۰ شیبا رایگان
با ثبت نام در صرافی ارز پلاس ۲۰۰,۰۰۰ شیبا هدیه بگیر!
دریافت جایزه

بلاکچین اتریوم در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲ فرآیند مهاجرت از الگوریتم اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) را تکمیل کرد. همزمان ارز دیجیتال EthereumPoW با یک بلاکچین متمایز توسعه یافت. این رمزارز هارد فورکی از بلاکچین اصلی اتریوم است. در واقع این هارد فورک فرآیند قدیمی اجماع را حفظ کرده است. فورک به زنجیره‌ای جدید در شبکه گفته می‌شود که پیشینه یکسانی با زنجیره اصلی دارد اما مسیری جدید را طی می‌کند.

ارز دیجیتال EthereumPoW چگونه به وجود آمد؟

از مدت‌ها پیش اعضای جامعه اتریوم منتظر رویداد مرج بودند. پس از این رویداد، دیگر امکان استخراج ETH با استفاده از ماینرها میسر نیست. بنابراین ماینرهای گران‌قیمت و پرمصرف عملاً کارایی خود را از دست دادند. بسیاری از سرمایه‌گذاران و استخراج‌کنندگان که نمی‌خواستند زیر بار این تغییر بروند، به هارد فورک جدید شبکه اتریوم پیوستند. از همان روزهای ابتدایی استقبال خوبی از ارز دیجیتال ETHW صورت گرفت.

ارز دیجیتال ETHW چیست؟ ماجرای فورک جدید اتریوم

چندلر گو (Chandler Guo) توسعه‌دهنده اصلی ارز دیجیتال ETHPOW محسوب می‌شود. او خیلی زود مخالفتش با الگوریتم اثبات سهام را اعلام کرد و رمزارزی جدید با نام اتریوم اثبات کار یا EthereumPoW را توسعه داد. استقبال نسبتاً خوبی از این فورک اتریوم صورت گرفت اما از همان ابتدا یک چالش مهم وجود داشت: عدم پذیرش ارز دیجیتال ETHW توسط پلتفرم‌های بلاکچین.

شناسه زنجیره‌ایِ (chain ID) ارز دیجیتال ETHPOW برابر با 10001 است. این شناسه پیش‌تر توسط شبکه آزمایشی بیت کوین کش (BCH) استفاده شده بود. بنابراین کاربران کیف پول متامسک (MetaMask) با مشکلاتی مواجه شدند. این اتفاق باعث تداخل داده‌ها و در نهایت عدم شناسایی توکن مورد نظر می‌شود.

تیم توسعه رمزارز ETHW توجهی به این موضوع نداشته است. با این حال صرافی‌های مشهوری مثل بایننس (Binance) و کوین بیس (Coinbase) پشتیبانی از ETHW را آغاز کرده‌اند. برای مثال بایننس استخر استخراج ETHW را راه‌اندازی و به طور رسمی آغاز فرآیند بررسی این ارز دیجیتال را اعلام کرد.

رمزارز ETHW چگونه کار می‌کند؟

نسخه اولیه شبکه اتریوم (اتریوم کلاسیک) بر اساس الگوریتم PoW توسعه یافت. پس از هک DAO تغییراتی برای ایمن‌سازی شبکه اتریوم به وجود آمد. در سال‌های گذشته نیز دو هارد فورک EthereumFair و EthereumPOW توسعه یافته‌اند که همچنان بر استفاده از الگوریتم اثبات کار تأکید دارند.

ارز دیجیتال ETHW چیست؟ ماجرای فورک جدید اتریوم

در الگوریتم اثبات کار، ماینرها توان پردازشی خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند. ایجاد بلاک‌های جدید در گرو حل تابع هش خواهد بود. استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال ETH با مشارکت در این فرآیند، اعتبارسنجی تراکنش‌ها و استخراج توکن‌های جدید را ادامه می‌دهند. در ازای این کار، ماینر‌ها رمزارز ETHW پاداش خواهند گرفت.

چگونه اتریوم اثبات کار بخریم؟

اتریوم شهرت بسیار زیادی دارد و طبیعی است که هارد فورک‌های این رمزارز نیز سروصدای زیادی به پا می‌کنند. ارز دیجیتال ETH در صرافی‌های مشهوری مثل کریپتو دات کام (Crypto.com)، کوین بیس و بایننس لیست شده است. بایننس امکان استخراج این فورک اتریوم را بدون کارمزد میسر کرده است. با این حال هنوز استیک ارز دیجیتال ETHPOW امکان‌پذیر نیست. شرایط معامله اتریوم اثبات کار با BUSD و USDT نیز در بخش Binance Convert فراهم شده است.

کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مختلفی از ارز دیجیتال ETHW پشتیبانی می‌کنند. از بین ولت‌های سخت‌افزاری می‌توان به Ledger Nano S اشاره کرد که دارایی‌ها را به صورت‌ آفلاین ذخیره می‌کند و امنیت بالایی دارد. اگر از ولت‌های نرم‌افزاری و آنلاین استفاده می‌کنید، باید مراقب بدافزارها و هکرها باشید. کیف پول‌های کاغذی نیز امنیت چندانی ندارند.

چرا مردم از ارز دیجیتال EthereumPoW استقبال کردند؟

یک دلیل ساده و مهم برای استقبال از ارز دیجیتال ETHPOW وجود دارد و آن جلوگیری از هدر رفت سرمایه است. ماینرها مبالغ زیادی را صرف خرید دستگاه‌ها و تجهیزات خود کرده‌اند. بنابراین نمی‌خواهند این تجهیزات بی‌استفاده شوند.

مقایسه ETH و ETHW

پس از رویداد مرج، شبکه اتریوم به دو نسخه تقسیم شده است. نسخه اول همان ETH است که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند و نسخه دوم ETHW است که از الگوریتم قدیمی اثبات کار برای اجماع شبکه بهره می‌گیرد. ماینرهای ارز دیجیتال ETHW با حل توابع پیچیده ریاضی، پاداش‌هایی در قالب توکن اتریوم ETHW دریافت می‌کنند. در طرف مقابل، اعضای شبکه اتریوم باید توکن ETH را استیک کنند تا بتوانند وارد فرآیند اعتبارسنجی شبکه شوند و پاداش بگیرند.

ارز دیجیتال ETHW چیست؟ ماجرای فورک جدید اتریوم

آنهایی که هنوز به استخراج وفادار هستند، جذب شبکه ETHW شده‌اند. بدون ماینرها خبری هم از رمزارز ETHPOW نخواهد بود. از سوی دیگر، بلاکچین اتریوم اثبات سهام جایگزینی برای بلاکچین اصلی اتریوم محسوب نمی‌شود. به طور دقیق‌تر این شبکه حاصل ادغام لایه‌های اجرایی (mainnet) و اجماع زنجیره‌ای (Beacon) است.

آینده رمزارز ETHW

ساختار تشویقی الگوریتم PoW سبب می‌شود ماینرها دائماً برای حل تابع هش تلاش کنند. نتیجه این اتفاق افزایش سختی شبکه، بالا رفتن مصرف انرژی و آسیب‌های زیست‌محیطی بیشتر است. در چنین شرایطی سوددهی فرآیند ماینینگ روزبه‌روز کمتر می‌شود و با کاهش قیمت رمزارز، ممکن است فرآیند استخراج به طور کامل زیان‌ده شود.

همین مسئله سبب شده افراد زیادی تمایل به مهاجرت به الگوریتم اثبات سهام داشته باشند. مشارکت در فرآیند PoS انرژی بسیار کمتری نیاز دارد و مقیاس‌پذیری شبکه را افزایش می‌دهد. با این حال افرادی که سرمایه زیادی را خرج خریدن دستگاه‌های ماینر کرده‌اند به سختی در مقابل چنین تغییری تسلیم می‌شوند.

در صفحه قیمت EthereumPoW می‌توانید قیمت لحظه ای ETHW و نمودار قیمت آن را مشاهده کنید.

الگوریتم اثبات سهام هنوز در مراحل اولیه خودش است. این الگوریتم امنیت بلاکچین را به طور کامل متحول می‌کند و احتمالاً در آینده‌ای نزدیک باعث منسوخ شدن فرآیند ماینینگ می‌شود. شاید این آینده خیلی نزدیک و شاید هم دور باشد.

خلاصه مطلب

ارز دیجیتال ETHW پس از رویداد مرج شبکه اتریوم، توسط یک ماینر چینی توسعه داده شد. هدف از توسعه این ارز دیجیتال ادامه دادن الگوریتم اثبات کار و فرآیند استخراج است. بسیاری از ماینرها برای حفظ ارزش سرمایه‌های خود ترجیح دادند به استخراج اتریوم ادامه دهند. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که اتریوم اثبات کار نیز به سرنوشت اتریوم کلاسیک دچار خواهد شد و توان رقابت با زنجیره اصلی را نخواهد داشت. باید دید ماینرها تا کی مقاومت خواهند کرد؛ مقاومتی که نه از سر منطق، بلکه به خاطر پول است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا