شبكه اجتماعی

آیا توییتر به آخر خط رسیده است؟

این روزها انبوهی از آدم‌ها از توییتر بیرون می‌روند و با آن خداحافظی می‌کنند.

هشتگ «RIPTwitter» (روحت شاد توییتر) پر‌کاربرد شده است و بسیاری از کاربران این سایت در تلاش هستند تا اطلاعات خود در این شبکه را دانلود کنند.

هم‌چنین کاربران، انواع سایت‌های جانشین برای توییتر پیشنهاد می‌کنند. (مارتین لوئیس، مشاور امور اقتصادی و مالی که حدود دو میلیون فالوور در توییتر دارد ماستودون را پیشنهاد می‌دهد هر‌چند خودش می‌گوید هنوز نمی‌داند چطور باید با این برنامه کار کند).
ماستودون در ظاهر شبیه توییتر است اما به روشی متفاوت کار می‌کند.

مدیر جدید توییتر، ایلان ماسک، که هرگز به ماجرا‌های پر‌طرفدار و پر‌بازدید بی‌اعتنا نمی‌ماند، تصویر سنگ قبری را در حساب کاربری خود منتشر کرد که لوگوی توییتر بر آن نقش بسته است.

کارکنان توییتر هم شغل‌های خود را ترک کرده‌اند. ایلان ماسک یک هفته پس از خرید قطعی این شبکهٔ اجتماعی نیمی از نیروی انسانی توییتر را از کار بیکار کرد و تعداد زیادی هم پس از دریافت ایمیلی از ماسک که از آنها درخواست کار «شدید» و ساعات کاری طولانی کرده بود تصمیم به ترک شغل خود گرفتند.

بنابر اطلاعات حساب‌های کاربری افرادی که توییتر را ترک کردند بیشتر آنها مهندسان، برنامه‌نویسان و متخصصان شبکه‌های اجتماعی بوده‌اند، افرادی که نقش اساسی در کارکرد توییتر داشتند.

در اینجا به دو دلیل عمدهٔ آسیب‌پذیری توییتر می‌پردازیم که می‌تواند باعث شود پرندهٔ آبی زودتر از آنچه فکر کنیم از شاخه بپرد.

آیا توییتر می‌تواند هک شود؟
اولین و مشهود‌ترین آسیب‌پذیری توییتر خطر هک شدن فاجعه‌بار است.

توئیتر مانند همهٔ وبسایت‌های بزرگ به طور مداوم در معرض حملهٔ بدافزار‌های گوناگون حتی از طرف دولت‌ها برای آسیب و فتنه و آزار است. رهبران و سیاستمداران و افراد مشهور جهان در توییتر همه حساب‌های شخصی کاربری و میلیون‌ها فالوور دارند، هدفی آسان و در‌دسترس برای هکر‌هایی که می‌خواهند کلاهبرداری و شیادی کنند. بارها پیش از این نتیجهٔ آن را دیده‌ایم.

یا گروهی فقط می‌خواهند توییتر را نابود کنند و آن را با ترافیک شدید وب بمباران می‌کنند طوری که ناچار از کار بیفتد. چنین تلاش‌هایی به طور مستمر انجام می‌شود و نبردی همیشگی برای بقای وبسایت‌ها و شبکه‌های عظیم است.

امنیت سایبری یکی از مهم‌ترین کارهای هر روزهٔ شرکت‌ها در قرن ۲۱ است یا باید باشد. هفتهٔ گذشته مدیر بخش امنیت سایبری توییتر، لیا کیسنر از سمت خود استعفا داد. خبر نداریم که آیا فرد دیگری جانشین او شده باشد. (توییتر بخش روابط‌‌عمومی هم ندارد، به همین دلیل کسب اطلاعات کار آسانی نیست).

به‌نظر می‌رسد توییتر از امنیت سایبری قدرتمندی برخوردار باشد. سایتی که هر ماه ۳۰۰ میلیون کاربر از آن استفاده می‌کنند نمی‌تواند بدون امنیت سایبری قوی به کار خود ادامه دهد و این کار نیاز به خدمات و نگهداری مداوم دارد.

فقط به تلفن همراه یا لپ‌تاپ خود فکر کنید و به همهٔ خدمات ایمنی که باید مدام روزآمد شوند. چون هر روز آسیب‌ها و صدمات و بدافزار‌های جدیدی تولید می‌شوند که می‌توانند به سپر حفاظتی شما رخنه و نفوذ کنند و خدمات پشتیبانی نرم‌افزار‌ها و برنامه‌های گوناگون وظیفه دارند جلوی این بدافزار‌ها را بگیرند.
 

سِروِر‌ها در معرض تهدید
فاجعه احتمالی دیگر از کار افتادن سرور‌هاست، چه به دلیل دشمنی و کینه چه به دلیل خطا و اشتباه یا عدم نظارت دقیق در برنامه‌های منظم نگهداری و تعمیر.

بدون سرور‌ها توییتری در کار نخواهد بود (هم‌چنین فیس‌بوک یا اینستاگرام و درواقع کل جهان دیجیتال).

سرور‌ها کامپیوتر‌های پر‌قدرتی هستند که مانند بدنهٔ اصلی شبکه‌های اجتماعی و اینترنتی عمل می‌کنند. سرور‌ها در دیتا‌سنتر‌ یا مرکز داده‌ها نگهداری می‌شوند. این مراکز مخازنی از سرور‌های کامپیوتری هستند که مرکز عملیات همهٔ کسب‌و‌کارهای اینترنتی است. مناسبات مجازی جهان بر پایهٔ این سرور‌ها می‌چرخد.

می‌توانید تصور کنید که این همه کامپیوتر چقدر حرارت تولید می‌کنند. مرکز داده‌ها باید خنک نگه داشته شود و به همین دلیل نیاز به منبع دائمی برق دارد.

سرور‌ها نیاز به خدمات پشتیبانی و نگهداری دارند و باید تعویض شوند تا اطلاعات و داده‌ها بتواند به خوبی جریان پیدا کند. هر‌یک از این موارد امکان برود خطا و مشکل و اشتباه دارد که اگر پیش بیاید نتیجه‌ای ناگهانی و شدید خواهد داشت.

آخرین راه‌حل
البته ایلان ماسک همهٔ این مسائل را می‌داند. بیایید فرض کنیم که حتماً می‌داند، هر‌چند شاید تصمیم بگیرد خودش را به لودگی بزند و شوخی کند اما نمی‌دانیم اکنون چه کسی مراقب اوضاع است.

دیروز اتفاقی برای من افتاد که باعث شد فکر کنم هنوز افرادی در توییتر هستند که مراقب اوضاع آن باشند.

من ماجرای زن فضانوردی را نقل کردم که به اشتباه دسترسی خود را به حساب کاربری‌اش از دست داده بود و حساب او مسدود شده بود. هیچ‌کس در توییتر یا آقای ماسک یا افراد شرکت او به من پاسخ ندادند و حتی با خود آن فضانورد تماس نگرفتند اما همان روز حساب کاربری او بازگشت و دوباره فعال شد.

یک‌نفر، یک جایی در توییتر به ماجرا توجه کرده بود. شاید هنوز به‌قدر کافی چنین افرادی در توییتر باقی مانده باشند. راه‌حل آخر و نهایی برای ایلان ماسک این است که بگوید توییتر ورشکست شده است و به آخر خط رسیده است.

منبع: بی‌بی‌سی – زویی کلاینمن
 

مجله خبری lastech

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا